Mladá fronta DNES | 6.10.2015 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 13 | Autor: Michaela Rambousková | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Stavební úřad posuzuje dokumenty k žádosti o vydání dodatečného stavebního povolení na dostavbu načerno stavěných hal společnosti CTP. Zastupitelé Hradce Králové však mají jasno a společnosti odepřeli příjezdovou silnici.
Minulý pátek vypršel firmě CTP termín pro podání všech dokumentů potřebných pro vystavení dodatečného stavebního povolení, kterým by firma ráda zlegalizovala už více jak půl roku stojící stavbu skladovacích hal u výpadovky na Ostravu.
Nyní záleží na stavebním úřadu, jehož úředníci musí vše znovu nastudovat a prověřit. I kdyby se však státní správa rozhodla dát projektu zelenou,CTP nebude mít vyhráno. Proti stavbě se minulý týden postavili městští zastupitelé, kteří pozemky pod plánovanými halami odřízli od hlavní silnice.
Že to bude mít CTP v Hradci těžké, firmě minulý týden vzkázali i zastupitelé, kteří téměř jednohlasně rozhodli o odvolání souhlasu s vybudováním přístupových komunikací. Souhlas zastupitelé vydali před pěti lety, tedy ještě v době, kdy na pozemcích plánovala stavět hradecká společnost Fato. Odejmutí souhlasu nejprve odsouhlasila rada města a zastupitelé to posvětili, když pro ne hlasovalo 31 z 34 přítomných napříč politickým spektrem.
Město je zároveň účastníkem řízení stavebního úřadu o vydání či nevydání dodatečného stavebního povolení, a vzneslo do toho několik připomínek. „Domníváme se, že územní rozhodnutí, které bylo vydáno na zcela jiný projekt, už není platné a firma musí požádat o nové,“ uvedl náměstek hradeckého primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich (TOP 09). S kolegy zároveň poslal dotaz na ministerstvo životního prostředí, aby zhodnotilo, zda byl správný postup krajského úřadu, jenž posuzoval vliv stavby na životní prostředí.
Někteří zastupitelé a aktivisté totiž už před několika týdny upozornili na možné pochybení úřednice krajského úřadu, jíž měla údajně firma na posouzení podstrčit úplně jiné dokumenty, než které už s vyjádřením kraje poslala stavebnímu úřadu. „Zmiňovaných 5 309 metrů má jen hala HK1, zatímco druhá HK2 má 7 186 metrů, celkem je to tedy 12 495 metrů čtverečních. Je tedy zjevné, že krajskému úřadu dali k posouzení něco jiného a pak vyjádření podstrčili magistrátu, aby tím zlegalizovali stavbu s jinými parametry,“ upozornil začátkem září opoziční zastupitel Martin Hanousek (SZ). Při rozloze skladovacích hal nad 10 tisíc metrů čtverečních totiž musí stavitel získat certifikát EIA. Ministerstvo by se k dotazu radnice mělo vyjádřit do 15 dnů.
Hájit záměry CTP a přesvědčit zastupitele, aby souhlasili s vybudováním přístupových komunikací, přišel na zasedání právník společnosti Luboš Zajíček, který však zastupitele nepřesvědčil. Naopak, některé spíš popudil. „Naše společnost při vstupu do Hradce udělala velikou chybu, za kterou jsme již zaplatili a omluvili se. Pochybení se nyní snažíme zákonným způsobem napravit. Není to však tak, že bychom někomu něco podstrkovali. Jedna z plánovaných hal totiž nebude skladem, avšak archivem. Jde o velice sofistikovaný systém archivace pro Českou spořitelnu, který ještě nebyl v České republice vybudován,“ argumentovat Zajíček.
Zároveň se snažil zastupitele přesvědčit, že firma bude investovat 7 milionů korun do městského majetku, když rozšíří Svinarskou ulici, s níž počítá současný i plánovaný územní plán města. „Město nyní investici nepotřebuje, tato komunikace by měla smysl pouze pro vás,“ odvětil právnímu zástupci firmy Vedlich. Proti takovému argumentu společnosti se ohradil i zastupitel za sociální demokracii Rostislav Jireš: „Jestliže někdo na území města porušuje zákony, nemůže se divit, že obec to nebude trpět. Investovat do majetku města a zároveň porušovat zákony, to je hezká nabídka, ale nesprávná.“ Jak bude dál postupovat stavební úřad, bude podle mluvčí hradecké radnice Magdalény Vlčkové jasné nejdříve v příštím týdnu po prostudování dodaných dokumentů.