Mladá fronta DNES | 9.10.2015 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 13 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Hradec spěchá s demolicí bývalé koželužny v Kuklenách, ze které by kromě cihel mohly zbýt jen komín, věžička a jedna budova. Objekt hrozí samovolným zhroucením a město se chce pustit do revitalizace Malého labského náhonu.

Obyvatelé Kuklen a Hradečáci, kteří si oblíbili areál někdejší koželužny, by se s jedním z posledních svědků průmyslové revoluce ve městě měli přijít rozloučit.

Přestože se demoliční práce letos poněkud zadrhly, ještě do konce roku by s koželužnou měl být amen. Tedy s většinou areálu, který už dávno ztratil cenu i pro zloděje kovů. Naději na přežití možná dostanou jen věžička s prorezlým hodinovým ciferníkem, která odpočívá ve skladu na letišti, komín a jedna z historických budov, na níž by později mohla být i věžička.

„Na místě už pracuje statik, ale snažíme se, aby demolice začala co nejdříve. Má to své legislativní náležitosti a snad nám do té doby nic nespadne,“ připomíná otřesný stav ruiny, na kterou snad ani není potřeba těžká mechanizace, náměstkyně primátora Romana Lišková (HDK. „Je tam zamezen přístup a nikdo by tam v žádném případě neměl chodit,“ apeluje náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

I kdyby se komín a jednu z budov zachránit nepodařilo, cenná bude pro Hradec i suť, tisíce pálených cihel. „Ty kvalitní dobře schováme, protože určitě budou potřeba,“ pamatuje Lišková na opravy jiných městských historických staveb.
O zdržení demolice se letos v létě postaraly i chráněné druhy netopýra velkého a rezavého. Bourání se tak dostalo až na stůl krajského oddělení ochrany přírody a krajiny. Hejtmanství však nakonec konstatovalo, že netopýři se v lokalitě sice skutečně vyskytují, ale jejich existence není svázána přímo s industriálním areálem. „Před deseti lety bych byla pro záchranu koželužny, ale teď už bychom byli nejraději, kdyby to co nejdříve zmizelo. Po nájezdech zlodějů kovů je s koželužnou stejně konec,“ míní Markéta Fürstová z Pražské třídy. Hradecká radnice je připravena na demolici obětovat kolem šesti milionů korun a nepospíchá s ní jenom kvůli hrozbě samovolného zhroucení. Město má totiž s územím velké plány, které dokazuje i nedávné ocenění jako urbanistický projekt roku.

Neutěšený stav lokality ohraničené Pražskou třídou, koželužnou, budovou podniku Stavofinal, sběrným dvorem a fotbalovým areálem Olympie se promění v relaxační zónu se dvěma parky, malým náměstí, domem pro seniory i naučnou stezkou. Projekt dostal název Revitalizace Malého labského náhonu. „Platné územní rozhodnutí už mají dva parky a pokračuje se na dokumentaci pro stavební povolení. Připravuje se výstavba areálu se sociálním zaměřením, rozšíření sportovního areálu Olympie o jedno hřiště nebo výukové stezky. To území je velmi rozsáhlé a má velmi důležitý význam pro všechny obyvatele Kuklen,“ připomíná Vedlich.

Akce bude náročná finančně, a proto chce Hradec dosáhnout na dotace. „Kvůli velké rozloze území Malého labského náhonu můžeme řešit po etapách, v té první by určitě měly být parky a výstavba domu se sociální funkcí,“ dodává náměstek primátora. Dům pro seniory má pracovní označení Harmonie III.

Po demoliční četě území určitě prohlédnou i archeologové. „Kromě strojírenství a potravinářství zde existovalo i několik koželužen, které ke své spotřebě vody využily právě labský náhon. Kromě nálezů pravěkých či středověkých lze očekávat pozůstatky výrobních zařízení z 19. či počátku 20. století,“ předpokládá archeolog Muzea východních Čech Radek Bláha.

Developerská firma Eube, která však v roce 2010 zkrachovala, chtěla kdysi v areálu koželužny postavené v 19. století z režného zdiva vybudovat komerční centrum a luxusní loftové byty za 350 milionů korun.