Oprava jednoho z nejvýznamnějších veřejných prostranství našeho města, Velkého náměstí, se o významný krok přiblížila realizaci. Hradeckému magistrátu se po náročných vyjednáváních podařilo získat zbývající souhlasy vlastníků nemovitostí. V současné době již probíhá územní řízení, na jehož konci se očekává vydání územního souhlasu. Dalším krokem bude stavební řízení a získání stavebního povolení.
Jak bude vypadat?
S blížící se rekonstrukcí se velkým tématem stává budoucí podoba Velkého náměstí. Plány města představuje náměstek pro rozvoj, Jindřich Vedlich: „Naší prioritou je obnovit hlavní úlohu náměstí, coby místa pro setkávání. V tomto duchu je připraven celý projekt. Na jižní straně náměstí bude vytvořena klidová zóna pro pořádání kulturních a sportovních akcí. Ty jsou i dnes velmi oblíbené a těší se velké návštěvnosti, avšak na náměstí pro ně není dostatečný prostor. Naopak na severní straně bude zachována možnost parkování pro návštěvníky historického centra a přilehlých restaurací a obchůdků.“
Více místa pro lidi však znamená méně místa pro automobily. V současnosti na náměstí existuje 290 parkovacích míst, po rekonstrukci se jejich počet sníží na 120. Na názor jsme se zeptali autora projektu, architekta Jiřího Krejčíka: „Dnes je Velké náměstí více parkovištěm, než důstojným centrem města. Máme zpracovanou studii, která vychází ze sčítání aut na náměstí. Podle této studie je navrhovaný počet míst dostatečný a zajistí veškeré potřeby území.“ Dodává také, že parkování bude možné i v okolních ulicích, kde dojde ke změně režimu. V docházkové vzdálenosti se navíc nachází parkovací dům v Regiocentru a plánovaný parkovací dům v Gayerových kasárnách.
Požadavky občanů
Velký zájem vzbudila rekonstrukce také mezi provozovateli restaurací na Velkém náměstí. To potvrzuje i hlavní architekt města, Petr Brůna: „Obdrželi jsme řadu podnětů od občanů i podnikatelů. Těm oprávněným jsme připraveni vyhovět.“ Oproti původnímu záměru je tak například plánováno rozšíření prostoru pro předzahrádky a mohlo by dojít i ke změně parkovacích míst z šikmých na kolmé, což by přineslo asi desítku nových míst.
V souvislosti s rekonstrukcí je zároveň uvažováno o vytvoření pravidel pro umisťování předzahrádek. „Rádi bychom dosáhli architektonického sjednocení vzhledu tak, aby předzahrádky odpovídaly charakteru náměstí i jednotlivých domů,“ dodává architekt Brůna. S podobným systémem se můžeme setkat v řadě zahraničních metropolí, i například v Olomouci či Karlových Varech.
Naopak rekonstrukce podloubí je kvůli složitým majetkovým poměrům oddělenou investiční akcí. „V tomto případě je nutné získat násobně více souhlasů vlastníků, proto jsme přistoupili k etapizaci,“ dodává náměstek Vedlich.