Mladá fronta DNES | 12.5.2014 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 5 | Téma: Magistrát města Hradec Králové
V MF DNES bylo dne 24. 4. 2014 prezentováno představení návrhu fotbalové arény, kterou by město stavělo výhradně z vlastních zdrojů. Výrazně převažující počet příspěvků hovořících jednoznačně ve prospěch odpůrců současného projektu je zarážející. Mezi nimi bylo i vyjádření pana architekta Křeliny ze Změny pro Hradec.
Pokud jde o cenu stadionu bez obchodního centra, vycházím z materiálu zpracovaného odborníky z ČVUT. Doporučují variantu č. 2, která má čtyři etapy. Po realizaci všech čtyř etap by stála město 470 milionů korun. Je třeba však zdůraznit, že by se jednalo o stadion pouze s jednou krytou tribunou, tedy o naprosto nedůstojné řešení, které si Hradec nezaslouží.
To vše je bez parkování. Sám vedoucí zpracovatelského týmu doc. Kopřiva uvádí, že bude třeba vybudovat dvoupatrový parkovací dům včetně dvou příjezdových ramp s kapacitou 800 parkovacích míst, tedy 2 x 400. Tento parkovací dům není možné vybudovat za méně než 160 milionů korun. K tomu je třeba připočíst částku na rekonstrukci šedesát let starých sítí.
Snad nechce tvrdit arch. Křelina, že by je bylo možné zcela zachovat v původním stavu? Je nutno také připočíst finance na částečnou demolici valů, které navrhované řešení zachovává, i když ne zcela. Z výše uvedeného vyplývá celková suma, která byla publikována vedením fotbalového klubu.
Co je však opravdu pikantní, je vyjádření architekta Křeliny, který na zasedání výboru pro územní plánování před svědky řekl, že se mu vůbec nejedná o peníze, ať to stojí, co to stojí, hlavně když tam nebude obchodní centrum. Opravdu příklad hodný řádného hospodáře… Asi nejdůležitější je celková filozofie řešení výstavby fotbalového stadionu. Moji předchůdci měli platné územní rozhodnutí na stadion bez obchodního centra. Nechali ho propadnout s poukazem na to, že tato varianta pouze v režii města je příliš drahá. Byla vypsána soutěž hledající partnera, který by stavbu stadionu zlevnil, a město by mu za to umožnilo u stadionu podnikat. Nikde nebylo napsáno, že to musí být obchodní centrum.
Všichni zájemci, kteří se do soutěže přihlásili, navrhovali spojení fotbalového stadionu s obchodním centrem, jiná varianta navrhována nebyla. Proto byla zahájena příprava stavby stadionu s obchodním centrem. Od té doby proběhlo k této záležitosti mnoho hlasování zastupitelstva vždy posouvajících přípravu dál. Tento proces je nyní napadán. Mám obavy z toho, že když opustíme připravovaný návrh fotbalového stadionu s obchodním centrem a zahájíme přípravu varianty pouze samotného stadionu, tak zjistíme, že to sami nedokážeme ufinancovat. Příští zastupitelstvo pak může opět začít hledat partnera a opět zvolí něco s doplňkovou funkcí.
Proč současní odpůrci projektu Park Malšovice nebubnovali na poplach v době, kdy se vyhodnocovala soutěž a bylo zřejmé, že město bude zahajovat přípravu stavby fotbalového stadionu s obchodním centrem? Vždyť součástí nabídek byla i zastavovací studie a vizualizace, ze kterých byl zřejmý rozsah celého záměru a jeho dopady do okolí.
Nyní má město (od roku 2008) podepsanou platnou smlouvu s firmou ECE a jedná o přistoupení firmy HB Reavis.
Parkování v lokalitě před Flošnou a v okolí, jak je navrhováno odpůrci, by nebylo možné. Nebyl dán souhlas s tímto řešením v rámci projektu Park Malšovice a bylo by nesmírně zvláštní, kdyby to prošlo u jiného projektu.
Dle vyjádření odboru dopravy není možné plnohodnotně odparkovat na Flošně a v přilehlých lokalitách, neboť i při dobré vůli jejich kapacita nestačí, je nutné dobudovat parkovací místa v potřebné kapacitě. Uvedené doprovodné akce je nutné rovněž do rozpočtu kalkulovat. To je tedy otázka pro odborníka, který byl požádán o odhad nezbytných nákladů na stavbu stadionu a infrastruktury.
Návrhy byly na Magistrátě města Hradce Králové projednány mimo jiné i na výboru pro územní plánování a rozvoj města, který doporučil zajištění odborného ocenění předkládaných variant u soudního znalce. Pět návrhů městského stadionu pocházejících z ateliéru architekta Miloše Kopřivy a Aleše Vaňka počítá s náklady od 357 do 470 milionů korun. To se jeví jako nereálné při kapacitě 8 600 až 13 200 sedících diváků. V České republice proběhly podobné rekonstrukce již v Jablonci nad Nisou, Liberci a v Plzni a cena se pohybovala v rozpětí od 50 do 60 tisíc na sedadlo. Zde se jedná o reálně vynaložené prostředky, nikoli o odhady. Představa, že za 24 měsíců postavíme fotbalový stadion dle varianty II. studie, je z časového hlediska nereálná. Zkušenosti z obdobných staveb jsou zcela pragmatické a jasné. Stane se pouze to, že zlikvidujeme fotbal v Hradci Králové, protože na stávajícím stadionu nebude možno hrát. Již nyní musíme jednat o výjimce u FAČR a ta bude, mimo jiné, udělena s vizí výstavby nové arény.
Zastupitelstvo města od roku 2008 pravidelně dostává zprávy o postupu projektu Park Malšovice ve spolupráci s firmou ECE a opakovaně ukládá příslušnému náměstku a úředníkům pokračovat v projektu s cílem dosáhnout realizace nové arény. Tento postup je definován smluvními vztahy a vůlí zastupitelů. Pokud bude rozhodnutí zastupitelstva města jiné, samozřejmě ho budu respektovat. Je třeba však upozornit, že by se město vystavilo nebezpečí nemalých finančních sankcí. Chceme to? Zaplatí tyto sankce odpůrci?
Jindřich Vedlich