Mladá fronta DNES | 12.5.2014 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Michaela Rambousková | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Hradec nedávno vyhnal tisíce holubů z mostů v centru. Jenže vynalézaví opeřenci začali hnízdit na sídlištích a jejich obyvatele ohrožují infekčními chorobami.
HRADEC KRÁLOVÉ Říká se jim létající krysy, protože se stahují do blízkosti lidských příbytků, rychle se množí, svými výkaly škodí a přenášejí nemoci.
S holuby v posledních letech bojují snad všechna větší města, Hradec Králové nevyjímaje. Radnice problém s chorobami, které tito ptáci přenášejí, nevzdává, ale vyhrát se jí nedaří. Holubi ohrožují obyvatele měst hlavně salmonelózou nebo vysoce nakažlivými ptačími chlamýdiemi.
„Je to problém, který bohužel nemá rychlé a jednoduché řešení. Díky odchytům se situace ve městě zlepšuje, ale jen mírně. Přitom koncepční řešení nehledá jen Hradec Králové, ale i další města po celém světě,“ míní o problému náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.
Holubi totiž už nehnízdí jen v centru města, ale rozšířili se i do sídlišť mezi paneláky, jejichž obyvatelům posedávají na parapetech nebo se snaží zahnízdit na jejich balkonech.
Ptákům se v centru a na sídlištích líbí zejména proto, že z tamních vysokých domů sálá dostatek tepla, které mají rádi.
„Na budově pedagogické fakulty v centru Hradce jsme v zimě, kdy bylo asi minus 18, dělali pokus, při němž jsme z plošiny na jednotlivých patrech budovy měřili teploty. I když venku bylo skoro minus dvacet, na některých místech v patře měla budova tři, pět i osm stupňů,“ vysvětluje, proč ptáci tak rádi hnízdí v centrech, Lumír Štěpán z firmy Ekoservis, která hradecké radnici s bojem proti opeřencům pomáhá.
Populace hradeckých holubů je podle Štěpána v současnosti menší než před patnácti lety, kdy s jejich likvidací v Hradci Králové začínal, je to však prý nikdy nekončící boj. Do lokalit, odkud ptáky vyžene, se totiž brzy nastěhují jiní ze širšího okolí.
„Když vyhubíme holuby v centru města, na jejich místo přijdou ti z předměstí a místo těch se nastěhují ptáci z blízkého okolí Hradce,“ popisuje Štěpán nekonečný koloběh. S lehkou nadsázkou pak popisuje holubí život: „Ráno se ze střech rozkoukají, pak se letí za město nažrat, večer přiletí zpátky, znečistí, co můžou, a jdou spát.“
Odborníci je proto pravidelně každou zimu odchytávají do speciálních klecí a poté je humánně likvidují. V průběhu posledních roků se je v Hradci Králové podařilo vytlačit alespoň z městských objektů a mostů, které ptáci svým trusem ničili. „Problém dělali hlavně na Pražském a Tyršově mostě. Odtamtud jsme je vyhnali. Jen u Pražského mostu jich bylo na dva tisíce,“ říká deratizér. Hradecká radnice mosty nyní chrání sítěmi, drátěnými zábranami nebo ostny.
Opeřenci si v minulosti oblíbili i sídlo krajského úřadu, především repliky komínů bývalého pivovarského hvozdu. „Na budovách na Pivovarském náměstí jsou v určitých obdobích umístěny odchytové klece. Budovy mají ploché střechy, které jsou pro umístění odchytových klecí nejvhodnější,“ říká mluvčí hejtmanství Martina Götzová.
Zatímco na budovách ve městě ptáci škodí jen na omítkách, v bytové zástavbě jsou mnohem nebezpečnější, neboť roznášejí řadu nebezpečných nemocí. „Holubi mohou přenášet různé infekční nemoci, například salmonelózu, ptačí tuberkulózu či ornitózu. Holubi a jejich trus jsou významným zdrojem roztočů a parazitů, kteří mohou vyvolávat u lidí alergické reakce,“ upozorňuje mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.
Například ornitóza, nazývaná též ptačí chlamýdie, je pro člověka vysoce nakažlivá a projevuje se jako velmi úporný zápal plic, kterého se dá jen těžko zbavit. Holubi přenášejí i člověku nebezpečnou klíšťovou encefalitidu nebo toxoplazmózu, která ohrožuje zejména těhotné ženy.