Mladá fronta DNES | 15.9.2012 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 2 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Bývalý areál sportoviště Slavie teď připomíná pustou měsíční krajinu. Nový komplex se zatím nestaví, neboť na protest proti podhodnocené ceně vycouvala z projektu firma Philipp a ve škváře se našel arzen.

Když výběrové řízení na rekonstrukci sportovního areálu Slavie vyhrál Metrostav, hradecká radnice se radovala, že ušetří kolem 40 milionů korun.

Podezřele nízkou cenou se patrně nikdo nezabýval, a tak se v červenci začalo s demolicí letitého pětihektarového areálu. Slavie nyní vypadá jako měsíční krajina, podle místních se zde už několik týdnů nic neděje a na povrch vypluly další pozoruhodné skutečnosti.

To, že se ve škváře objevily stopy jedovatého arzenu, není tak alarmující jako hrozba, že kvůli ušetření za každou cenu mohou být sportovní povrchy nekvalitní, anebo budou splňovat přísné certifikáty UEFA, ale radnici to bude stát peníze navíc. „Metrostav zakázku na Slavii vyhrál jen díky nám a našim referencím, ale podtrhl nás,“ domnívá se Michal Hlaváč z firmy Philipp, jež v areálu měla dělat veškeré sportovní plochy. Hradec měl na „akci Slavie“ připravených až 93 milionů korun. Neodolatelná nabídka Metrostavu však zněla pouhých 53,8 milionu, tedy necelých 60 procent rozpočtových nákladů. A protože nejspíš potřeboval šetřit, zkrouhnul i cenu sportovních povrchů. „Naše nabídka zněla 29 milionů a všechna sportoviště bychom udělali na klíč. Jenže z oblastního ředitele Metrostavu pana Dolejšího pak vypadlo, že na to máme jen 18,5 milionu. To je však absolutně nereálná cena, za kterou to nejsme schopni postavit,“ pokračoval Hlaváč.

Společnost Philipp je tedy ze hry, Metrostav hledal nového subdodavatele, jenže dosud zřejmě žádného nemá. „Zatím jsme žádného oficiálního neprezentovali,“ řekl Jaroslav Dolejší – oblastní ředitel Metrostavu. „Na toto téma se odmítám bavit,“ dodal vzápětí a rozloučil se.

„Na Slavii odstranili buňky a dřevěné budovy na spadnutí, vybourali házenkářské a volejbalové hřiště, vybagrovali dvě fotbalové plochy, ale tím to zhaslo. Nestaví se a ani to nevypadá, že by se mělo začít,“ řekl Jakub Velčovský z Orlické Kotliny.

„Měl jsem za to, že Metrostav si našel nového subdodavatele a nemám žádné zvěsti, že by se zde vyskytl problém. Metrostav doložil, že subdodavatele má,“ divil se náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich, který zdůrazňuje, že veškerá sportoviště musí splňovat jasně dané parametry: „Kdyby sportovní plochy nesplňovaly certifikace, my je určitě nepřevezmeme,“ ujistil.

Podle Michala Hlaváče z firmy Philipp je finanční strop na kvalitní sportovní povrchy minimálně 25 milionů korun. „Jestli to někdo postaví za avizovaných 18,5 milionu, zcela určitě to někde musí ošidit,“ zamyslel se Hlaváč. „Kvalitní fotbalové hřiště s umělou trávou umíme udělat za 17 až 18 milionů. Ale oni na to mají jen devět milionů a navíc chtějí postavit další dvě přírodní plochy, hřiště na házenou a další lité povrchy. Je to prostě nemožné, ale jestli to za tu cenu někdo udělá, já si ho budu najímat,“ dodal.

A stopy jedů ve škváře? Arzen i černé haldy prý brzy zmizí. „Je to určitě jen lokální kontaminace. Teď řešíme, kam škváru odvezeme,“ řekl Vedlich.