Mladá fronta DNES | 26.7.2017 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 13 | Autor: Michaela Rambousková | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Téměř totožný scénář jako v říjnu 2016 se zopakuje letos v září. Zastupitelé budou opět hlasovat o dohodě s firmou CTP, které už třetím rokem na okraji Hradce chátrají rozestavěné haly postavené načerno.

Jedenáctičlenná rada Hradce Králové včera nepodpořila návrh smíru s developerskou firmou CTP, která na jaře podala na město žalobu o 20 milionů korun. O možném přistoupení na dohodu však budou v září rozhodovat ještě zastupitelé, k nimž se běžně dostávají návrhy schválené radou. Smír oběma stranám sporu navrhl hradecký okresní soud a jeho znění vypracovali právní zástupci CTP. „Rada dohodu nepodpořila, avšak návrh soudního smíru předložím na zasedání zastupitelstva, které jako jediné může v této věci rozhodnout,“ vysvětlil primátor města Zdeněk Fink (HDK). Zastupitelé se sejdou 26. září.

Podobu smíru navrhli právní zástupci nizozemského developera. Pokud by zastupitelé v září smír schválili, muselo by město firmě CTP udělit souhlas s užíváním klíčové komunikace, kterou společnost potřebuje pro získání dodatečného stavebního povolení na dostavbu skladovacích hal, které v roce 2014 začala načerno stavět na okraji města.

Firma by městu za souhlas darovala 10 milionů korun do fondu na podporu veřejně prospěšných projektů, při případné stavbě by městu platila ještě 18 tisíc korun ročně za užívání městských pozemků a zároveň by se vzdala všech nároků na uhrazení škody, která jí měla jednáním města vzniknout. Ta podle právníků developera měla činit až deset milionů eur.

Pokud zastupitelé podrží svůj názor, který měli na zasedání loni v říjnu, obě strany sporu smírného řešení nedojdou a soud o 20 milionů korun, o něž CTP Hradec zažalovalo, bude pokračovat. Firma nevyloučila ani další žaloby o mnohem vyšší částky.

Dohodnout se s městem na řešení, které umožní pokračovat ve stavbě hal, se pokoušel developer v uplynulých dvou letech několikrát. Nejprve za změnu rozhodnutí nabízel sedm milionů korun, pak navrhoval, že stavbu převezme jeho subdodavatelská firma a do městského fondu pošle 15 milionů korun. Oba návrhy většina zastupitelů odmítla.

Nyní stojí před stejným rozhodnutím, jen částka je oproti poslednímu návrhu o pět milionů menší. Řadu členů zastupitelstva, kteří v minulosti hlasovali proti, tak bude těžké přesvědčit, že by pro firmou navrhované řešení nyní měli zvednout ruku.

„Domnívám se, že nemá cenu ustupovat, i když to vše bude trvat dlouho. Jde mi hlavně o to, aby si tady firmy nedělaly, co chtějí,“ prohlašuje předseda zastupitelského klubu KSČM Lubomír Štěpán, který počínání firmy CTP dlouhodobě kritizuje. Její finanční nabídky městu označuje za úplatky. „Deset milionů je jen ukázka pro další firmy, jak to dělat. Je to pro mě precedens,“ dodává jeho stranická kolegyně Lenka Fialová.

Špatný signál vůči slušným podnikatelům

Kromě opozice, v níž komunisté jsou, je proti dohodě i řada koaličních zastupitelů v čele s náměstkem primátora Jindřichem Vedlichem (TOP 09), který včera hlasoval proti přistoupení na smír. „A hlasovat tak budu i na zastupitelstvu. Byl by to špatný signál vůči těm slušným podnikatelům, kteří u nás dodržují zákony,“ uvedl.

Zastupitelé o dohodě s developerem naposledy rozhodovali vloni 25. října. Proti dohodě tehdy byli všichni sociální demokraté, všichni komunisté a oba zastupitelé sdružení Změny pro Hradec a Strany zelených i oba z lidovecké Koalice pro Hradec. Pro byl celý klub ODS. Zastupitelské kluby Hradeckého demokratického klubu a TOP 09 nehlasovaly jednotně a klub ANO 2011 tehdy vytáhl karty z hlasovacího zařízení, jeho členové jsou tak v protokolech uváděni jako nepřítomní. Pokud na zářijovém zasedání smír s firmou CTP zastupitelé neodhlasují, bude pokračovat soudní řízení. Představitelé města si v něm dělají naděje. „Podle doktora Ervína Perthena, který město zastupuje, máme v tomto sporu velmi dobrou pozici. Nemám důvod mu nevěřit, protože je to jeden z nejlepších právníků,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Město si je vědomo, že pokud bude soud pokračovat, torzo stavby, které už třetím rokem zarůstá náletovými rostlinami, zůstane ve své podobě možná řadu následujících let. „V každém z nás se při hlasování bude prát otázka principu a morálky s racionálním pohledem na celý problém,“ připustil primátor, jenž už v minulosti řekl, že „jeho osobním přáním by bylo, aby si to CTP rozebrala a odjela.“ Spor vznikl koncem roku 2014, kdy na výpadovce na Třebechovice pod Orebem společnost začala bez stavebního povolení budovat CTPark. V březnu 2015 stavební úřad donutil firmu zastavit stavbu a uložil jí dvě pokuty.

Hradecká radnice se proti CTP postavila v březnu 2015, kdy vyšlo najevo, že firma buduje skladovací haly o rozloze 21 tisíc metrů čtverečních bez stavebního povolení. Magistrát na ni podal trestní oznámení a stavební úřad jí udělil dvě pokuty ve výši přes tři čtvrtě milionu korun. Město zároveň vede s investorem řízení o odstranění stavby.

Společnost si okamžitě zažádala o dodatečné stavební povolení, to jí však hradecký stavební úřad nevydal, neboť zastupitelé mezitím zrušili povolení k užívání městské komunikace, na němž bylo jeho vydání závislé. Podle CTP jí zastupitelé souhlas odebrali se záměrem firmu poškodit. Podle radnice firma na souhlas nemá automatický nárok.