Mladá fronta DNES | 5.5.2016 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 17 | Autor: (ram) | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Už pět let připravovaná generální rekonstrukce pravoslavného dřevěného kostelíku v hradeckých Jiráskových sadech začne ještě letos. Hradečtí radní schválili přípravy opravy více než 500 let staré památky. Restaurátoři ji opraví v provizorní hale.
Dřevěný kostel, při jehož stavbě tesaři ze slovenské Habury nepoužili jediný hřebík, je naskrz prolezlý dřevokazným hmyzem a houbami. Zkáze začínají podléhat i vzácný mobiliář a interiérová výmalba. Město s opravou proto musí začít co nejdřív.
„V současné době jsou cenné prvky a konstrukce již přímo ohroženy. Rekonstrukce by měla začít koncem letošního roku a trvat bude dva roky. Bude stát 20 milionů korun, které město uhradí ze svého rozpočtu. Původně jsme uvažovali o Norských fondech, ale ty nám nevyšly,“ říká náměstek hradeckého primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich (TOP 09).
Pro obnovu kostela stavaři vytvoří velkou provizorní halu, v níž budou pracovat. Ta by měla po dobu rekonstrukce zaručit konstantní prostředí a teplotu. I tak se musí práce rozvrhnout podle ročních období. „Některé technologie a restaurátorské procesy bude možné provádět pouze v letních měsících,“ připomíná primátorův náměstek.
Rekonstrukce kostela postaveného v letech 1502 až 1510 bude náročná i proto, že bude nutné co nejvěrněji dodržet klasické řemeslné postupy a materiálovou skladbu. Naopak pro sanaci a konzervaci využijí nejmodernější metody.
Kostelík dostane neviditelnou vzduchotechniku, která bude potřeba pro zajištění stálého vnitřního prostředí. Odborníci ji nainstalují tak, aby byla skrytá.
Kostel zasvěcený archandělu Michaelovi dostane také novou elektroinstalaci a restaurátoři obnoví i vstupní branku a oplocení, které ho obklopilo až v Hradci Králové.
Kostelík v roce 1935 Hradec koupil od východoslovenské obce Malá Poľana. Původně stál v obci Habura, která ho však v roce 1740 prodala Malé Poľaně. Tam ho za 1. světové války vyplenili Rusové. V 30. letech si Poľanští postavili kostel kamenný a ten dřevěný prodali hradeckému starostovi Josefu Pilnáčkovi. Ten ho za 12 tisíc korun koupil jako vzpomínku na padlé legionáře. Od té doby slouží pravoslavné církvi. V roce 2007 Habura usilovala o navrácení, Hradec však jeho vlastnictví doložil kupními smlouvami.