Mladá fronta DNES | 1.12.2015 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 15 | Autor: Michaela Rambousková | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Kuklenský podjezd má šanci na opravu. Hradecká radnice by mohla na jeho rekonstrukci získat peníze od státu, čeká jen na novelu zákona, který by jí je mohl přiřknout. Opravu podporuje i ministr.

Myší díra, jak jí říkají místní, spojující Kukleny s centrem Hradce Králové, má novou šanci, aby ji stavbaři zrekonstruovali a rozšířili s projektem zdvoukolejňování železniční trati mezi Hradcem a Pardubicemi. Její další etapa, která se uskuteční přímo v Hradci a okolí, začne za dva roky. Město se původně dušovalo, že na opravu, která by podle odhadů měla stát až 200 milionů korun, do té doby nenajde peníze. Radnici však svitla naděje, která má jméno Zákon o Státním fondu dopravní infrastruktury. Poslanci už v prvním čtení schválili jeho novelu, která by mohla Hradci problém vyřešit a rekonstrukci zafinancovat. Hradecký primátor Zdeněk Fink (HDK) už o něm jedná s náchodským poslancem Janem Birkem (ČSSD). „Novela tohoto zákona bude řešit možnost rozšíření podpůrných prostředků městům a obcím, na jejichž území dochází ke křížení státem vlastněných komunikací, tedy i železnice. Zákon v prvním čtení prošel velmi hladce, hlasovala pro něj i velká část opozice,“ říká Birke, který je i členem sněmovního podvýboru pro dopravu.

Novela podle Birkeho ještě nejspíš nevejde v platnost hned od 1. ledna příštího roku, avšak fond je prý schopen pracovat velmi rychle. Navíc etapa zdvojkolejňování trati od Hradce by měla začít až v roce 2018, takže město na novelu zas tolik nespěchá.

Vedení Hradce už jedná jak se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), tak s projektantem. „Ten vyčíslil náklady na 450 tisíc korun. Vše je samozřejmě podmíněno sehnáním peněz na rekonstrukci podjezdu,“ říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich (TOP 09).

Nelení ani primátor Zdeněk Fink, který kolem možného příspěvku už čile komunikuje s ministrem dopravy Danem Ťokem. „V dopise napsal, že mě může ubezpečit, že ministerstvo dopravy má zájem najít takové řešení, které by umožnilo souběžnou přípravu a realizaci obou staveb a zároveň neznemožnilo čerpání prostředků na spolufinancování zdvoukolejnění trati mezi Hradcem Králové a Opatovicemi nad Labem z prostředků EU,“ popisuje Fink, kterého ještě čeká schůzka se zastupiteli SŽDC.

Kromě peněz, na něž je nyní naděje ze státního fondu, dělá městu vrásky ještě samotný průběh rekonstrukce a jeho koordinace se zdvoukolejňováním. „Ještě bychom chtěli přesnou modelaci, jestli frekvence pohybu vlaků v té době vůbec umožní nějaký konfliktní přejezd přes trať nebo jestli bude skutečně nutné mít oba přejezdy mimoúrovňové pod tratí, neboť zástavba ani v jednom případě neumožňuje přejíždět vrchem,“ říká Fink.

Podjezd u ZVU spojuje centrum s okrajovou částí Kukleny a část řidičů také cestu využívá jako spojnici na dálnici D 11. Touto částí projede denně kolem 18 tisíc automobilů. Toto číslo by po protažení dálnice blíž k Hradci mělo ještě narůst.
Podle hradeckého architekta Františka Křeliny by se problémy mohly v plné kráse projevit ve chvíli, kdy se Kukleny napojí na D 11 a zároveň začne fungovat obchodní centrum Aupark u Koruny. „Pro město je proto stavební akce SŽDC historická šance,“ upozornil. Právě podjezd se v minulosti už několikrát projevil jako špunt na Pražské třídě.

Myší díra má totiž výškové omezení, projede jí linkový autobus, ale kamion už se zasekne, což se v minulosti několikrát přihodilo, byť řidiče na nízký podjezd důrazně informuje dopravní značení.

Podle některých architektů by bylo pro město nejvýhodnější se do opravy pustit se zdvoukolejněním trati mezi Hradcem a Opatovicemi, které chce SŽDC provést v letech 2018 až 2020. Správa železnični dopravní cesty začala se zdvoukolejňováním trati mezi Hradcem a Pardubicemi již v loňském roce, a to první etapou mezi Stéblovou a Opatovicemi nad Labem, na níž se už uskutečnily zátěžové zkoušky. Etapa blíže Hradci začne v druhé polovině roku 2018 a měla by stát zhruba 3,8 miliardy korun. Třetí etapa Mezi Pardubicemi a Stéblovou se pak uskuteční v letech 2019 až 2020 a bude stát 1,6 miliardy, poté chce SŽDC ještě na území Pardubic vystavět takzvanou Ostřešanskou spojku za 2,5 miliardy korun, která vylepší cestování do Chrudimi.

Součástí stavby bude i částečná rekonstrukce hradeckého hlavního nádraží, kde chce SŽDC vybudovat mimoúrovňová bezbariérově přístupná kolejiště. „Cílem stavby je také výstavba nové zastávky Březhrad,“ uvedl mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Zákon v prvním čtení prošel hladce, hlasovala pro něj i velká část opozice.