Mladá fronta DNES | 27.3.2015 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Národní památkový ústav navrhuje zařadit hradecký hotel Černigov na seznam chráněných kulturních památek. Když záměr schválí ministerstvo kultury, 55metrová budova unikne demolici.

HRADEC KRÁLOVÉ Zítra se do Hradce Králové sjede generalita ODS včetně předsedy Fialy, aby tu za zavřenými dveřmi probírala téma o dalším směrování ODS. Situace má kouzlo nechtěného, neboť stranické špičky se sejdou na místě, jehož budoucnost je velmi nejistá. Nad vším visí poněkud pesimistické téma další směrování hotelu Černigov. Nejvyšší hradecké budově hrozí demolice, která může začít už příští rok, avšak o nečekaný zvrat se postaral Národní památkový ústav (NPÚ), který ministerstvu kultury doporučil, aby Černigov zapsal na seznam chráněných kulturních památek.

„To mohu potvrdit. Návrh na kulturní památku podal soukromý subjekt a ministerstvo kultury nás pověřilo, abychom sdělili, zda tento podnět má hlavu a patu. Hotelem jsme se tedy zabývali a ministerstvu jsme odpověděli v pozitivním duchu,“ řekl ředitel NPÚ v Josefově Jiří Balský.

Nyní je řada na resortu, který vede ministr Daniel Herman. „Správní řízení ve věci prohlášení hotelu Černigov za kulturní památku u nás zatím zahájeno nebylo. Ministerstvo se rozhodne, zda zahájí či nezahájí řízení v momentě, kdy nám bude doručen zápis z Národního památkového ústavu,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

Zahájení správního řízení by znamenalo výrazné komplikace pro společnost CPI Property Group, jež na místě čtyřicetileté budovy plánuje postavit odhadem za jednu miliardu korun nový komplex se čtyřhvězdičkovým hotelem, kongresovým centrem a obchody.

„Rozhodnutí ministerstva kultury budeme každopádně respektovat a samozřejmě mu přizpůsobíme vývoj celého projektu,“ sdělil mluvčí developera Jiří Burian. Podle něj však s bouráním Černigova městský odbor památkové péče ani krajský úřad nemají problém. „Je pravda, že hotel Černigov byl ve své době velmi pozoruhodnou stavbou, ale myslím si, že snaha prohlásit jej za národní kulturní památku je účelová. Podporuji myšlenku stavby nového centra a byla by nesmírná škoda, kdyby tato investice nedopadla,“ pronesl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. Pro demolici by zvedl ruku i primátor Zdeněk Fink.

Krok památkářů naopak udělal radost 300 lidem, kteří do včerejška podepsali petici za záchranu Černigova. Mezi největší příznivce jmenování hotelu památkou patří Jiří Zídka, jehož otec Jan je autorem projektu 55metrové dominanty.
„Zatím je to pouhé doporučení ministerstvu kultury, musíme vyčkat,“ řekl architekt. Ten Černigov považuje za jednoho z mála hradeckých reprezentantů poválečné architektury s opravdovou hodnotou: „Vůbec nejde o to, zda je hotel hezký, nebo ošklivý, ale když ho zbouráme, přerušíme vývoj stavebnictví od války až do současné doby. Vznikl jen díky určitému uvolnění v roce 1968 a na tu dobu to byl mimořádný čin. Stavby by se přece neměly demolovat jen proto, že vznikly za komunismu. Ostatně to, že někteří lidé jej berou jako pozůstatek tehdejší doby, mě štve nejvíc.“

Památkáři si cení nejen samotné budovy hotelu, ale zmiňují i detaily hodné ochrany: „Cenná jsou původní interiérová řešení a vybavení, například mramorová dlažba v přízemí, dřevěné obklady stěn salonků a zejména interiér taneční kavárny a klubovny ve 14. podlaží, který je dochován téměř kompletně,“ uvedl Balský.

Zatím prý nelze odhadnout, za jak dlouhou dobu by Černigov mohl být prohlášen za památku, kdyby ministerstvo kultury respektovalo doporučení NPÚ. „To bude záležet na složitosti řízení. Pokud je zahájeno řízení o prohlášení za kulturní památku, nemělo by být s objektem nakládáno až do pravomocného rozhodnutí,“ doplnila Cigánková.