Mladá fronta DNES | 18.6.2014 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 2 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Hradecká rada včera potvrdila, že ze soutěže o lávku přes Labe vylučuje původně vítězný návrh architekta Libora Kábrta. Autor se však s vyřazením nechce smířít a opět se odvolá. Stavba lávky se nejspíš zdrží.

HRADEC KRÁLOVÉ  Plány hradecké radnice, která si slibovala, že ještě v létě vybere nového vítěze soutěže o lávku přes Labe, dostávají povážlivou trhlinu. Autor původně vítězného návrhu Libor Kábrt, jehož městská rada vyloučila kvůli podezření z protekce, totiž po převzetí vyrozumění o svém vyřazení přechází do protiútoku.

Hodlá se za každou cenu obhájit a dokázat, že statik Lukáš Vráblík, který měl důležitý vliv na rozhodnutí poroty, není spoluautorem jeho návrhu. Podezření vyvolal Kábrtův architektonický návrh pro Jaroměř, který jako by tomu hradeckému z oka vypadl a pod nímž je coby statik podepsaný i Vráblík.

„Nejsem podvodník. Cítím se být nespravedlivě očerněn a jde mi o mé jméno a čest. Musím se proto bránit, a proto jsem podal oficiální odvolání. Zkrátka jsem připraven se obhajovat,“ říká bojovně architekt Kábrt.

Jenže včerejší jednání městské rady mu na dálku vzkázalo, že to nebude mít jednoduché. „Autor podal námitku proti vyloučení, ale rada města ji zamítla a trvá na původním verdiktu,“ uvádí náměstek primátora Jindřich Vedlich. „To mě sice netěší, ale trvám na své očistě. Zcela jistě se odvolám buď k České komoře architektů (ČKA), nebo na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS),“ nevzdává se architekt, jehož dílo v dubnu porota označila za nejzdařilejší, přestože na jeho nedostatky upozorňovali ornitologové a přestože je výrazně dražší než návrhy na druhém a třetím místě.

Radnice ještě nedávno věřila, že nového vítěze soutěže vybere právě z těchto dvou plánů, ale opatrně naznačovala, že Kábrtova lávka odhadem za více než 30 milionů korun se v případě úspěšné obhajoby ještě může vrátit do hry. Tento postup schválila rovněž ČKA. „Doporučujeme, aby vyhlašovatel zažádal o vypracování znaleckého posudku na shodu obou návrhů,“ zdůrazňuje mluvčí architektonické komory Zuzana Hošková.

Snaha autora vyřazeného díla o obhajobu i po opakovaném rozhodnutí rady o vyloučení však maří snahu města o brzký výběr nového vítěze, jehož mělo v ideálním případě jmenovat červnové zastupitelstvo. Odvolání k ÚOHS totiž znamená zdržení, jehož délku nelze odhadovat.

Libor Kábrt se snaží vysvětlit, že statik Lukáš Vráblík jeho návrhu nemohl nadržovat. „Statika je exaktní věda, která se nezabývá pocity, ale přesným matematickým posouzením konstrukce. Nedá se to nijak překroutit, protože pokud by statik ve svém posudku nadržoval, znamená to, že by musel falšovat obecně platná pravidla,“ uvádí architekt díla kombinujícího lanovou konstrukci s ocelovými žebry. „Jestliže pan Vráblík je spoluautorem návrhu pro Jaroměř, je nabíledni, že minimálně z etického hlediska se měl vzdát funkce porotce v Hradci,“ říká jiný člen poroty architekt František Křelina. „Statické hodnocení pana Vráblíka hrálo v konečném rozhodování velkou roli,“ upozorňuje další člen komise zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec).

Kábrt sice uznává, že jeho návrhy pro Jaroměř a Hradec si jsou podobné, avšak jen na první pohled. „Na architektonických návrzích je možno vždy najít nějakou podobnost, tomu se jen těžko dá vyhnout. Oba mosty sice mají obdobný konstrukční prvek, ale ze statického hlediska se jedná o zcela jiné konstrukce,“ dodává architekt.