Další úpravy chodníků a přechodů s nájezdy budou i na dalších místech Hradce Králové poskytovat pohodlnější svobodnější a bezpečnější pohyb pro vozíčkáře, nevidomé či starší spoluobčany nebo rodiče s kočárky. Následující plánovaná trasa řeší další rozšíření bezbariérového prostředí města a napojuje se i na jednu ze stávajících bezbariérových tras.
Cílem projektu je od prvopočátku bezbariérově propojit úřady, kulturní a zdravotnická zařízení či školy ve městě tak, aby byl pohyb mezi těmito objekty občanské vybavenosti fyzicky co nejsnazší a příjemný. První tři trasy, které už slouží veřejnosti, se nacházejí blízko historického centra města. Čtvrtá trasa převádí bezpečně a bez překážek obyvatele do velmi frekventované části moderního centra města. Zásadní roli tu sehrává i provázanost s nízkopodlažní městskou hromadnou dopravou, která obsluhuje tuto část města velkým počtem linek a spojů. Samotná rekonstrukce nespočívala jen v obnově havarijních povrchů chodníků, snížení obrubníků a nájezdů a v instalaci naváděcích prvků pro nevidomé. Podpora těchto dopravně-bezpečnostních opatření se dle údajů Policie ČR příznivě odráží ve snižujících se statistikách vážných dopravních nehod chodců.
„Budování další trasy je navázané i na samostatně připravované investice města včetně plánovaných oprav místních komunikací. Bezbariérová trasa „E“ je navržena do území města, kde jsou pravidelně zaznamenávány jedny z největších intenzit chodců ve městě. Spojí tedy centrum města s jeho jižní částí. Trasa začíná na náměstí Svobody, vede přes Pražský most, ulici Mosteckou, Československé armády, Komenského, Ignáta Hermanna, Orlické nábřeží až na Hradeckou ulici. Trasa je rozdělena na dva úseky s termínem dokončení 2014 a 2015,“ vysvětluje Jindřich Vedlich, náměstek primátora pro rozvoj města. Dodává, že v současné době je záměr této páté trasy ve fázi předložení Úřadu vlády České republiky, který by měl rozhodnout o jeho schválení. V případě schválení záměru může město spolu s Biskupským gymnáziem žádat na podzim o dotaci na realizaci bezbariérových úprav. Biskupské gymnázium, které má projektovou dokumentaci na bezbariérovost objektu již připravenu, tak spolu s městem vyhoví podmínkám vypsaného dotačního titulu. Ten podmiňuje schválení záměru a následnému přidělení dotace spoluúčastí alespoň jednoho bezbariérového objektu občanské vybavenosti na trase.
Na první tři etapy, které procházejí centrem Hradce, město získalo finanční dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Za čtvrtou trasu radnice zaplatila 10,5 milionu korun. Mimo dotační část projektu Město svobodného pohybu Technické služby Hradec Králové upravují bariérové přechody pro chodce na bezbariérové s vodícími a orientačními prvky pro nevidomé. „Přechody pro chodce a místa pro přecházení, které budeme opravovat či opravujeme, jsou bezbariérově upravovány v souladu s platnou legislativou a vyhovují tedy osobám se sníženou pohybovou schopností, nevidomým, slabozrakým ale například i rodičům s kočárky. Stejná pravidla platí i pro firmy, které komplexní opravy chodníků provádějí na základě výběrových řízení,“ říká Tomáš Pospíšil z Technických služeb Hradec Králové.
Kudy městem bez překážek?
Trasa A propojuje prostor před budovou Magistrátu města Hradec Králové (MmHK) s kulturně společenským centrem „Adalbertinum“ podél Gayerových kasáren a dále s budovou Lékařské fakulty UK v Hradci Králové. Úpravy před budovou MmHK budou realizovány samostatně v rámci celkového řešení tohoto předprostoru.
Trasa B vede po Eliščině nábřeží do lokality Aldis. Na této trase se nachází např. budova Muzea východních Čech, Sokola HK, Filharmonie Hradec Králové a městských lázní včetně bazénu.
Trasou C je zajištěno propojení předprostoru u budovy MmHK s krajským soudem a dále s objekty na Pospíšilově tř. (Gymnázium B. Němcové, SPŠ stavební, pošta, LDN).
Trasa D sousedí s komplexem škol na Tylově nábřeží, které propojuje Ulrichovo náměstí a dále ulicí K. H. Máchy a Klumparova ke kulturnímu domu Střelnice.