V minulém týdnu došlo v Hradci Králové k otevření nového Centra celoživotního vzdělávání, tedy nové městské knihovny. Na programu zahajovacího dne byl projev náměstka Jindřicha Vedlicha, přestřižení pásky primátorem, prohlídka budovy s komentářem a další zajímavé aktivity. Nyní Vám formou článku přinášíme to nejzajímavější, co bylo 20. března řečeno.

Jak jste již možná z novin zaznamenali, nová budova nabízí městským knihovníkům 5.600 metrů čtverečných, což je téměř pětkrát více prostoru, než bylo možné využívat v dosavadních objektech. Tato vyšší kapacita umožňuje mnohem rozsáhlejší nabídku knih ve volném výběru a díky modernímu zázemí i výrazné zkrácení čekací doby. Ke zvýšení komfortu dochází také v dalších oblastech. Návštěvníci nové knihovny mají možnost využít množství studijních a poslechových míst, pracovišť s internetem, malý sál, čítárnu a za příznivého počasí i klidnou terasu s výhledem na město. Myšleno bylo také na rodiny s dětmi, kterým nová budova nabízí mnoho způsobu jak trávit čas zábavně i s důrazem na vzdělávání.

V prostorech Centra celoživotního vzdělávání je také plánováno konání různých vzdělávacích a kulturních akcí, seminářů nebo výstav. Na základě tohoto výčtu se lze právem domnívat, že se nová a neobvyklá knihovna stane pro mnoho lidí oblíbeným místem k trávení volného času.

Pár slov o budově „Vertex“ a její přestavbě na současnou podobu

Byla to poměrně dlouhá cesta, od vypracování záměru v roce 2003, přes první architektonické návrhy pana architekta Davida Vávry, až po zahájení realizace a slavnostní otevření. Na této cestě se vyskytla řada překážek, ovšem všechny z nich, ať už ty běžné, se kterými se potýká většina projektů, nebo specifické, spojené s tímto jedinečným místem, se podařilo zdárně překonat. Díky tomu můžeme dnes být hrdí na moderní, funkční a architektonicky výjimečnou stavbu.

V projektu byl od začátku požadavek na zachování původního industriálního charakteru. V době svého vzniku, v roce 1908, byla budova řešená monolitickou železobetonovou konstrukcí, a to jako první svého druhu v Hradci Králové. Tedy na svou dobu moderní stavba. Původně sloužila jako přádelna. Po znárodnění byla vystřídána národním podnikem na výrobu skelných vláken, Vertex, jehož provoz byl z hygienických důvodů ukončen v osmdesátých letech. Od té doby budova chátrala, bez nástinu budoucího využití. Situace se naštěstí obrátila v roce 2003, kdy byla odkoupena městem. Dnes, 105 let od svého vzniku, se objekt bývalé továrny stává jedním ze světlých případů rekonverze nevyužívaného areálu na stavbu sloužící veřejnému zájmu.

Vedení města rozhodlo o přestavbě objektu na moderní knihovnu, která bude zároveň zachovávat historickou hodnotu místa. Za tímto účelem byl přímo osloven pan architekt David Vávra, odborník na industriální architekturu konce devatenáctého a začátku dvacátého století. Výsledek již všichni vidíme a dovoluji si říci, že můžeme být spokojeni. Mezi hlavní přednosti budovy, a tedy i mezi hlavní důvody její přestavby na centrálu městské knihovny, patřila bezesporu její zachovalost a specifická konstrukce, která umožnila vytvoření velkých prostor, bez nutnosti jejich přepažování. Výborná je také poloha v centru města a tedy dostupnost městskou hromadnou dopravou i osobními automobily.

Za architektonickou výjimečnost vděčíme právě panu architektu Vávrovi, který svým citem pro detail z naší knihovny učinil jednu z dalších staveb ve městě, na kterou můžeme být patřičně hrdí. Díky patří také zaměstnancům hradecké městské knihovny, se kterými byla konzultována funkčnost a dispozice objektu, stavební firmě Stako, která měla stavbu na starosti a dalším společnostem, které se podílely.

Od 20. března slouží Centrum celoživotního vzdělávání všem obyvatelům Hradce Králové a jeho okolí, a také desítkám tisíc studentů, kteří do našeho města dojíždějí za vzděláním. Nová městská knihovna se stává oporou systému vzdělávání a měla by sloužit jako nástroj pro šíření vzdělanosti mezi všechny, kteří budou mít zájem. Věřím, že mimo této dané role, se nový objekt celoživotního vzdělávání stane také oblíbeným místem setkávání občanů.

V Hradci Králové již delší dobu probíhá snaha o navracení života a sociálních vztahů do městského prostoru. Realizace funkčního objektu pro trávení volného času je dalším z řady projektů, které mají těmto snahám napomoci. Za minulého režimu nebyl zájem na spontánním sdružování občanů, spíše naopak. Za čtyřicet let komunismu tak byla role veřejného prostoru zdeformována a je nyní na nás, abychom se snažili o nápravu tohoto stavu. V Hradci Králové rekonstruujeme náměstí, parky a uliční prostory. Vytvořili jsme i další velmi zajímavá místa pro setkávání lidí, například terasy u historického centra či náplavky na břehu Labe. Jako osoba mající zodpovědnost za současný rozvoj města jsem velmi rád, že do tohoto výčtu nyní přidáváme i novou budovu městské knihovny.

Jindřich Vedlich