Mladá fronta DNES | 4.2.2013 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Michaela Rambousková | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Nejvyšší představitelé Hradce Králové už nehodlají dál odkládat zásadní rekonstrukci Velkého náměstí. Pokud na ni neseženou dotaci, slibují, že najdou potřebné desítky milionů korun v městské pokladně
Hradec Králové Zatímco většina velkých i menších měst si svá historická náměstí hýčká a dělá z nich své výkladní skříně, Velké náměstí v centru Hradce Králové už dlouho vypadá spíš jako obří parkoviště. Nelíbí se to místním obyvatelům, politikům ani turistům.
Plány na jeho přeměnu v relaxační zónu leží na hradeckém magistrátu už několik let. Město se je nyní pokouší znovu oživit. A přichází se zatím největším slibem, ze kterého se bude jen těžko couvat: pokud se na opravu nepodaří získat peníze z dotací, zaplatí ji město z vlastní kasy.
Vedení města chce do podzimu příštího roku, kdy mu končí mandát, získat stavební povolení. Nově zvoleným zastupitelům a radním by pak stačilo už jen vybrat dodavatele a začít stavět.
„Pomůže nám v tom novela stavebního zákona platná od 1. ledna 2013, která trochu jinak řeší veřejnětechnickou infrastrukturu včetně přípojek,“ říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich. Díky novele zákona si chce radnice papírování, na němž projekt v roce 2010 ztroskotal, rozfázovat. Jde zejména o získání povolení od dotčených osob a firem. Celkem jich je 120 a radnici stále chybí povolení od dvaadvaceti z nich.
Kamenem úrazu se stalo parkování. Velké náměstí v současnosti připomíná spíš než historický střed města jedno velké parkoviště. Projekt přestavby náměstí plánoval zredukovat současných 250 parkovacích míst na třetinu. Bez jistoty, že budou mět kam odstavit své auto, místní lidé městu svolení nepodepíšou.
„S parkováním na náměstí je to už teď špatné. Až zruší většinu míst, tak nevím, kde budu přes den shánět nějaké místo. Doufám, že to radnice vyřeší,“ říká podnikatel Milan Rousek, který parkuje na Velkém náměstí často.
Radnice už našla řešení. „Parkovací místa bychom podle studie nahradili například změnou dopravního režimu v okolních ulicích Velkého náměstí. Z podélného stání by vzniklo šikmé,“ dává příklad Vedlich.
Další desítky parkovacích míst by město chtělo získat v nedalekých Žižkových kasárnách, které patří armádě. „S armádou teď jednáme. Parkovací místa by mohla být na dvoře a budovy by pak využívala armáda,“ podotýká Vedlich.
Hradec Králové získal na rekonstrukci Velkého náměstí už před třemi lety dotaci z programu Integrovaného rozvoje města (IPRM). Projekt měl radnici přijít na 150 milionů korun, z nich by 125 milionů korun přispěla právě Evropská unie. Město se ale nakonec dotace vzdalo, protože kvůli zdržením by nebylo schopno garantovat dokončení prací do poloviny roku 2015, jak podmínky grantu určovaly.
S obnovením projektu se magistrát začal znovu zajímat o další možné dotace. „Pokusili bychom se využít dalšího dotačního titulu IPRM pro plánované období mezi lety 2014 až 2020,“ říká Vedlich. V případě, že by se dotaci získat nepodařilo, muselo by město rekonstrukci zaplatit z vlastních prostředků. „V každém případě Velké náměstí musíme opravit, protože v současnosti je velikým bolákem města,“ míní náměstek.
Podobný slib učinil nedávno hradecký primátor Zdeněk Fink v projektu fotbalového stadionu. V rozhovoru pro MF DNES pravil, že v případě, že nedojde k dohodě s firmou ECE, s níž má město stadion stavět, najde na něj prostředky ve vlastní kase.
Stav Velkého náměstí označuje Fink za největší současný problém Hradce. „Pro mě jako pro Hradečáka je problémem chybějící rekonstrukce Velkého náměstí, jehož vzhled je už ostudou. Myslím, že je to velký dluh. Mělo být už dávno hotové. Už několik politiků přede mnou to z nějakých důvodů odkládalo,“ připomněl primátor.