Právo | 11.1.2013 | Rubrika: Severovýchodní Čechy | Strana: 11 | Autor: Ludmila Žlábková | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Už jen tři měsíce zbývají do chvíle, kdy hradečtí čtenáři poprvé vstoupí do nových prostor městské knihovny ve Wonkově ulici. Novou a neotřelou podobu s velrybou na střeše či úpravou schodišťové šachty, evokující hřbet knihy, vtiskl bývalé továrně Vertex architekt a herec David Vávra.

Kvůli chybám v projektu však koncem roku zvažovalo vedení města uplatnit proti němu sankce.

Původně se knihovna měla otevřít již loni v září. Koncem června však byl termín odsunut o půl roku. Oficiální důvod zněl: opakované výběrové řízení na dodavatele interiéru. Z jednání městského zastupitelstva na konci listopadu však vyplynulo, že to nebyl důvod jediný. „Jsou to všechno velké chyby pana architekta Vávry, který opomenul v tomto projektu ledacos,“ řekl mimo jiné v průběhu jednání zastupitelstva primátor Zdeněk Fink (HDK).

Zastupitelé nakonec schválili 839 tisíc korun na řešení nedostatků původní dokumentace. Ukázalo se například, že nad infopultem v přízemí budovy, prostoru galerie nebo kavárně chyběla světla. Galerii by nebylo možné využívat, neboť se nepočítalo se systémem pro zavěšení uměleckých děl, a řešily se také některé závady z hlediska požárních předpisů.

Na přestavbu areálu Vertexu, kde se do 80. let minulého století produkovala skelná vlákna k výrobě sklolaminátu, získalo město evropskou dotaci téměř 135,5 miliónu korun. Dalších více než 60 miliónů šlo z městského rozpočtu. Na uhrazení v listopadu schváleného více tři čtvrtě miliónu korun naštěstí nebylo nutné hledat nové zdroje. Použita byla úspora vzniklá v rámci výběrových řízení na vybavení Vertexu, neboť původně předpokládané výdaje se podařilo vysoutěžit za nižší cenu.

Přesto město uvažovalo, že bude chtít po Vávrovi kompenzaci. Po podrobném prozkoumání smlouvy však vyšlo najevo, že žádné sankce uplatnit nelze. „David Vávra je v podstatě geniální architekt, pohlédneme-li na celkové pojetí stavby. Včetně velryby na vrcholku budovy i části budovy, která vypadá jako hřbet knihy. Ale nemá smysl pro detail,“ připustil náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09) a dodal, že ztráty nebyly až tak finanční, jako zejména zdržení dokončení realizace rekonstrukce.

„Spolupráce s Hradcem nebyla špatná. Ale za dva roky spolupráce se mne na nic nezeptali. Vždy poslouchali jenom jednu stranu,“ řekl Právu David Vávra. Mimo jiné bylo podle jeho názoru mylné například rozhodnutí bývalého vedení knihovny o změně okenních výplní. Nynější nemají s původním stavem industriálního objektu nic společného a naddimenzované profily ubírají světlo v interiéru.

Na druhou stranu ale vyjádřil spokojenost například nad výslednou podobou interiéru knihovny. „Výsledek je téměř totožný s architektonickým návrhem, což se stává málokdy. Realizace byla radostnou souhrou firmy, dělající profesionálně svou práci, a citlivého přístupu nového vedení,“ míní architekt. A věří, že se podaří s městem urovnat i spor o zaplacení autorského dozoru. Ten zase nárokuje na magistrátu on.