Více integračních opatření pro cyklisty, odstranění bariér cyklistické dopravy, snížení nehodovosti cyklistů, více parkovacích míst pro jízdní kola, plošné zklidňování dopravy nebo školní plány mobility. To jsou jen některé pilíře pro další práci města v oblasti cyklodopravy, které jsou obsaženy v dokumentu Koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Hradci Králové. Cílem těchto nástrojů a opatření je zvýšit využití jízdního kola pro každodenní přepravu obyvatel města a celkově se přiblížit principům udržitelné městské dopravy.
Rozvoj cyklistické dopravy by tak měl být i nadále v krajské metropoli uskutečňován a koordinován se všemi procesy a s činnostmi města i jeho organizací. Cyklisté nepřijdou zkrátka ani u konkrétních záměrů například v oblasti investic či rekonstrukčních prací. „Potvrzuje se nám, že budování samostatných projektů v cyklistické dopravě, kterými jsou zejména infrastrukturní opatření, bez vzájemného propojení s ostatními druhy dopravy a s ohledem na potřeby ostatních cestujících nemusí přinést požadovaný efekt,“ říká královéhradecký cyklokoordinátor Karel Šimonek z Magistrátu města Hradec Králové.
„Rádi bychom ve městě zvyšovali podíl cyklistů v dopravě ruku v ruce se zajištěním jejich bezpečnosti. Zároveň by však uskutečňování těchto cílů nemělo být vázáno pouze na finančně náročném budování cyklostezek pro cyklisty. Paradoxně vhodnější může být podpora levnějších opatření, jako například úprava stávajících komunikací pro vytvoření bezpečných cyklopruhů a vyhrazených prostor pro cyklisty, zklidněné zóny, což se daří už nyní postupně naplňovat,“ říká náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich. Úspěšná a efektivní podpora cyklistické dopravy je založena na pochopení integrovaného přístupu při řešení městské dopravy jako celku.
Z výsledků sledování je patrné, že zatímco roste počet kilometrů cyklistické infrastruktury, počet lidí, kteří pravidelně využívají kolo, nikoli.