Důkladný monitoring všech dotčených objektů spolu s přísnějšími režimy stavebních a zeminu hutnicích prací bude i nadále provázet rekonstrukci náměstí 28. října a ulic Dukelská i S. K. Neumanna. Páteční kontrolní den rozhodl, že při stavbě se bude i nadále používat dosavadní technologie hutnění povrchu. Rozhodnutí je vedené především snahou o brzký návrat MHD do lokality, po čemž volají obchodníci i město coby investor.
Technologické postupy, které stavbaři používají, odpovídají platné projektové dokumentaci a normám. „Jsme si vědomi toho, že se pohybujeme v centru města a od počátku jsme proto nasazovali šetrnější stroje i technologie,“ upřesňuje Václav Pišta ze stavební firmy, která rekonstrukci provádí. Domy lemující rekonstruovanou lokalitu mají historické založení, které nemusí být ideální. I s tím však stavebníci počítali a nechali si pro to před zahájením prací vypracovat výchozí pasporty stavu všech stavbou dotčených objektů. „Autorizovaná společnost provádí trvale monitoring objektů a výsledky průběžně porovnává se stavem před zahájením stavby,“ dodal Václav Pišta.
Úkolem kontrolního dne mělo být zároveň stanovení dalšího postupu s cílem do budoucna eliminovat nepříjemnosti, které s sebou stavba může nést. „Na společných schůzkách s obchodníky zaznívají napříč všemi stranami přání, aby se sem co nejdříve vrátila městská hromadná doprava. Jednáme s dopravním podnikem o urychlení možnosti návratu MHD,“ přibližuje náměstek primátora Jindřich Vedlich. Původní termín návratu MHD do těchto ulic, byl ohrožen už zhruba před měsícem, kdy byli stavaři odkázáni při přeložkách sítí na jejich správce a stále se potýkali s tím, že skutečnost sítí nalezených v zemi neodpovídala historickým podkladům.
„Zároveň jsme se dohodli na umístění dalších dvou mobilních průchodů, které umožní přechod občanů z jedné strany rekonstruované silnice na druhou. Celkem budou po celé délce rozmístěny čtyři přechody“, přibližuje další vstřícný krok Jindřich Vedlich.
Stavba bude i nadále pokračovat za pomoci hutnicí technologie. Technologickým řešením, které s sebou nese použití vibrací v minimální míře pouze při zpracování betonu, je položení betonových krytů vozovek. Použití tohoto technologického způsobu by znamenalo nejen značné finanční navýšení, ale projíždějící vozy hromadné dopravy by při přejezdech dilatačních spár vyvolávaly vibrace a otřesy se zvýšenou hlučností.