Zákonná povinnost ukládající městům a obcím mít nejpozději do konce roku 2015 nový územní plán byla základním impulsem pro pořízení nového Územního plánu Hradce Králové. Proces byl nastartován již v roce 2009, kdy zastupitelstvo města rozhodlo o jeho pořízení.

Náměstek primátora Jindřich Vedlich považuje tvorbu odpovídajícího a urbanisticky kvalitního územního plánu za jednu ze současných priorit města, která ovlivní jeho podobu pro příštích 10 až 15 let. „Právě projednávaný variantní koncept územního plánu vymezuje nové rozvojové plochy a řeší jejich dopravní a technickou obslužnost, návaznost na již existující zástavbu i možnosti budoucího rozvoje. Také se ve velké míře věnuje dopravní koncepci či rozvoj městské zeleně.“ říká Vedlich a dodává, že hlavním požadavkem města na zpracovatele nového územního plánu bylo navázat na urbanistickou tradici Josefa Gočára, poprvé praktikovanou ve 20. letech minulého století.

Gočárův odkaz je v souvislosti s novým územním plánem skloňován velmi často. Zpracovatelé se snaží na původní vizi navázat a dále prohlubovat její funkční a kompoziční prostředky. Nově plánovaným ulicím a veřejným prostorům tak vévodí průhledy na městské dominanty, vznikají široké městské bulváry i velkoryse řešený třetí městský okruh. Pro obyvatele města bude zásadní i rozvoj již existujících městských částí. „Plánujeme nejen nové plochy pro výstavbu a vznik zcela nových náměstí a městských parků, ale také doplňování staveb občanské vybavenosti ve stávajících sídlištích či ochranu městské zeleně tam, kde v současnosti nemá status parku. Díky těmto opatřením kvalita života v našem městě dále poroste.“ říká Tomáš Vymetálek, jeden ze zpracovatelů.

V novém územním plánu je počítáno s několika rozvojovými osami. Největších změn by se měly dočkat městské části Kukleny a Svobodné Dvory, jejichž rozvoj je v současnosti limitován špatným napojením na centrum města a přítomností méně využívaných areálů. „Spojení prostoru Kuklen s „přednádražím“ navrhovanými radiálami i stezkami pro pěší povede k uvolnění potenciálu lokality.“ doplňuje Petr Brůna, vedoucí odboru hlavního architekta.

Rozvoj města je plánován i v ostatních směrech. Na severu, mezi Věkošemi a letištěm, vzniká prostor pro zcela novou obytnou čtvrť. Počítáno je i s potencionální modernizací letiště a s tím spojenou nutností vyřešit jeho dopravní obslužnost. Na jihu je zase plánována dostavba komerční zóny Rašínova a rozšíření obytného území podél Třebešské radiály. Bez větších zásahů by pak měla zůstat niva Labe, plochy v povodí Orlice, chráněná památka Na Plachtě i další přírodně významné lokality.

Mimo jmenovaných rozvojových os se počítá také s lokální výstavbou v okrajových částech města. Prostor pro nové rodinné domy by tak mohl vzniknout v Malšově Lhotě, Roudničce, Ruseku, Svinarech, Pileticích, Pláckách nebo Plotištích. „Poptávka po bydlení v Hradci Králové je velmi vysoká, pokud včas nezareagujeme, budeme čelit narůstajícímu úbytku obyvatel ve prospěch okolních sídel.“ doplňuje Vedlich. Zpracovatelé pak dodávají, že veškerá urbanizace ve městě i jeho příměstských částech je navržena tak, aby nové plochy měly návaznost na stávající území a tvořili s ním harmonický celek.