Mladá fronta DNES | 2.4.2012 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 2 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Ještě před dvěma lety se zdálo, že silniční, železniční, cyklistické i vodní spojení mezi Hradcem Králové a Pardubicemi zamrzlo v socialistických časech. Nyní obě rivalská města začala spolupracovat a sny o jejich propojení se pomalu zhmotňují.
Čtyřproudová silnice mezi oběma krajskými městy byla načrtnutá na papíře už 30 let, ale stavbu vytrvale blokoval bývalý starosta Opatovic coby vlastník pozemku o velikosti 41 metrů čtverečních.
Železniční dvoukolejka byla pro tehdejšího ministra dopravy Gustava Slamečku na druhé koleji a jeho nástupce Vít Bárta ji rovnou zatrhl jako nepotřebnou a drahou. O cyklostezce „mechu a perníku“ se vedly jen plamenné projevy a obě města se vzájemně obviňovala, kdo ji brzdí.
A lodní doprava po Labi? Ještě před dvěma lety úplný nesmysl. A teď? Vše je úplně jinak!
Staví se jak o závod, vykupují se pozemky, kohout se stovkami milionů korun najednou povolil, neurčité sliby střídá ujišťování, že už brzo bude podstatně líp.
„Každá z těchto dopravních tras je jiného charakteru. Na stejnou úroveň bych postavil čtyřproudovou silnici s druhou železniční kolejí. Cyklostezka je ale srdeční záležitost, která symbolizuje vztah Hradce s Pardubicemi,“ přemýšlí náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.
1. Dvoukolejka se začne stavět letos
Hotovo bude do čtyř let Ukázkovým případem, jak ministerstvo dopravy během krátké doby zcela přehodnotilo své záměry, je zastaralé železniční spojení mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Zatímco Vít Bárta takzvanou dvoukolejku zmrazil, ředitel Českých drah Petr Žaluda nyní informoval, že už letos přiteče prvních 250 milionů korun a celá trasa má být hotová maximálně do čtyř let.
První přijde letos na řadu úsek mezi Stéblovou a Opatovicemi. „Stavba by neměla být příliš náročná, protože koleje zde vedou pouze lesem,“ říká Roman Moravčík, ředitel Krajského centra osobní dopravy Českých drah, podle něhož se po dokončení celého úseku dvoukolejky zvýší maximální rychlost vlaků ze 110 až na 160 kilometrů za hodinu.
Jeho tvrzení podpořil i Žaluda, jenž příští rok na „hradubickou“ železnici pošle pět úplně nových souprav z plzeňské škodovky. „Podmínkou je pochopitelně zdvojkolejnění. Nemíníme tyto soupravy nasazovat tam, kde je rychlost omezená,“ uvádí ředitel Českých drah. Kompletní dvoukolejka má stát zhruba 1,4 miliardy. „Jsem přesvědčen, že když vlaky budou jezdit krátkou dobu, lidé přestanou jezdit auty a autobusy a vlaky budou zaplněny,“ míní Žaluda.
2. Čtyřproudová silnice se má otevřít už v květnu
S tvrzením Žaludy o tom, že cestující dají přednost železnici, ostře kontrastuje čilý ruch na staveništi čtyřproudové silnice, která má města spojit za dva měsíce.
Budování sice dlouhých sedm let blokoval bývalý starosta Opatovic Jan Tikal, ale vloni na podzim jeho miniparcelu nejprve získalo Ředitelství silnic a dálnic a v listopadu se otevřel další úsek dlouhý 3,5 kilometru z Ohrazenic do Hrobic.
Nyní je na řadě část dlouhá zhruba 650 metrů u Ohrazenic a především dostavba u Březhradu. Tu ještě vloni blokovali další dva vlastníci pozemku, ale případné soudní spory a vlekoucí se proces vyvlastňování jsou zažehnány.
„Pozemek jsme prodali na přelomu roku,“ potvrzuje spoluvlastník parcely Václav Vaněk.
„Předpokládané otevření stavby je 30. květen 2012,“ uvádí Bohumil Salaba z krajského odboru dopravy. Hradubická silnice by však neměla být „jen“ pohodlnější, ale i rychlejší: místo dosavadních devadesáti kilometrů v hodině by se tam mohlo v budoucnu jezdit až stodesítkou. „Pracujeme na tom, aby se tyto změny ještě projevily v legislativě,“ říká náměstek ministra dopravy Ivo Toman.
3. Cyklostezka: místo řevnivosti se jde do akce společně
Desetiletou snahu o cyklistické spojení Hradce s Pardubicemi předloni málem zahubila řevnivost a vzájemné obviňování z toho, kdo budování 23 kilometrů dlouhého úseku více zdržuje.
A dnes? Hradec společně s Pardubicemi založil svazek Hradubická labská, který sdruží všechny obce na trase a společně požádá fond dopravní infrastruktury o dotaci. Údajně před dokončením je projektová dokumentace, nejdříve se začne pracovat na úseku mezi Hradcem a Vysokou nad Labem a potíže s vlastníky pozemků u Bukoviny se vyřeší nouzovým vedením stezky po stávající silnici. Trasa asi za 130 milionů korun povede přes Dříteč, Němčice a Ráby.
„Budeme se snažit, aby se z Hradce do Vysoké začalo stavět příští rok,“ říká Vedlich, podle něhož se stezce výrazně ulehčí, že většinou povede po pozemcích Povodí Labe, které se stavbou souhlasí.
„O nějaké rivalitě či řevnivosti nemůže být řeč. Pomáháme si, voláme si, debatujeme. Možná to je tím, že se po posledních volbách změn ilo osazenstvo radnic v Hradci i u nás,“ popisuje společné tažení za cyklostezku náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.
4. Lodní dopravu zatím komplikuje jez u Opatovic
Dalším nápadem, který zapadá do mozaiky větší dopravní provázanosti obou měst, je lodní doprava. Pro začátek by prý stačil jen výletní parník Arnošt z Pardubic. Podmínkou je však vybudování plavební komory na jezu u Opatovic a nová přístaviště v Hradci i v Pardubicích. „Splavnění je ale velmi náročné finančně a musel by nám s tím pomoct stát,“ uvažuje Vedlich.
„Nejdříve je třeba zpracovat studii, která by říkala, kde kotvit a jaký typ plavidel by byl vhodný,“ říká náměstek pardubické primátorky František Brendl, podle něhož by náklady na turistickou plavbu mezi oběma městy neměly přesáhnout 30 milionů korun včetně nákupu lodí s malým ponorem.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj