Mladá fronta DNES | 16.6.2017 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 16 | Autor: Michaeela Rambousková | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Na krajských silnicích nekontrolovaně a rapidně přibývá aut. Na důležitých tazích je nárůst dopravy až pětinový. Hradci by měly odlehčit čtyři významné stavby, počkáme si na ně ale minimálně 15 let.
Až o 21 procent vzrostla za posledních šest let intenzita dopravy v Královéhradeckém kraji. Počet osobních i nákladních automobilů narostl téměř na všech silnicích v regionu, u kterých si v loňském roce dělali čárky do sčítacích archů brigádníci najatí Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD).
„Na silnicích jsou intenzity dopravy stanoveny z výsledků ručních průzkumů, na dálnicích zejména pomocí údajů z automatických detektorů dopravy,“ popisuje ředitelství svoji metodiku, pomocí které na výsledná čísla přišlo.
Redakce MF DNES porovnala výsledky loňského sčítání s tím, které se uskutečnilo v roce 2010 a u většiny sledovaných silnic v krajském městě i celém regionu vypočítala nárůst v počtu automobilů, které vybranými místy za den projedou.
Bod, kterým za jeden den projede vůbec nejvíce aut, se nenachází na dálnici D11, ani na žádné zásadní silnici spojující dvě velká města, nýbrž kousek od centra Hradce Králové. Pomyslným vítězem se totiž stal úsek druhého městského okruhu vedoucí kolem fakultní nemocnice, který svádí vozidla jedoucí od Pardubic. V průměru kolem hradeckého špitálu projede 30 938 vozidel za den, což je o čtyři procenta víc, než tomu bylo v roce 2010.
Podle náměstka primátora Jindřicha Vedlicha (TOP 09), který má na starost rozvoj města, by problém zahušťování dopravy v místě, které bývá především ve špičce ucpané a kudy pravidelně projíždějí sanitky do přilehlé nemocnice, vyřešilo několik dopravních staveb, které město společně s ŘSD plánuje.
„Významně by pomohla přestavba křižovatky Mileta, kterou nám však nyní zbrzdil spolek KOS a také Královéhradecký kraj, který sám sebe označil za podjatý,“ kroutí hlavou Vedlich, podle něhož by okolí hradeckého centra ulehčily i další stavby, které Hradec připravuje.
Tou první má být takzvaná jižní spojka, která by dopravu svedla od Bláhovky přes Temešvár až k takzvané Hradubické ulici. „Za ministra dopravy Víta Bárty to šlo k ledu, v loňském roce se nám však u ŘSD podařilo prosadit zařazení jižní spojky do prioritních staveb,“ říká Vedlich. Stejný status má i severní tangenta, která by odklonila tranzitní dopravu zatěžující centrum města zase na severní straně.
Hned to však nebude. Podle odhadů by se mělo na výstavbě obou těchto spojnic začít pracovat v letech 2024 až 2026.
Třetím projektem, který přetíženému Hradci ulehčí, má být takzvané jižní propojení, které by mělo propojit hustě obydlené Moravské Předměstí s hlavním tahem na Pardubice a rovněž ulehčit exponovanému místu u soutoku, kudy se lidé z Moravského jedoucí do Pardubic musí dostávat na Hradubickou. „Financování této akce však zatím není vyřešeno,“ podotýká primátorův náměstek.
Navýšením dopravy trpí i již zmíněné Moravské Předměstí, přes jehož tepnu – Brněnskou třídu – se z celého města sjíždí tranzitní doprava směřující na Brno. Za posledních šest let tam intenzita dopravy vzrostla o 10 procent a denně tam projede 28,5 tisíce automobilů.
Citelně narostla v Hradci Králové i doprava kolem kruhového objezdu u ČKD. Například v Koutníkově ulici, která k ČKD svádí dopravu z centra města, je oproti roku 2010 devatenáctiprocentní nárůst, projede tam tedy o téměř 4,5 tisíce aut víc než před šesti lety. Ještě o něco hůř je na tom komunikace číslo 11, která na ni na okruhu navazuje a svádí dopravu ke Kuklenám. Zatímco v roce 2010 tu projelo denně něco málo přes 14 tisíc aut, nyní to je víc než 17 tisíc, tedy je nárůst o pětinu.
V krajském městě je však i několik silnic, na nichž automobily ubyly. Oproti sčítání v roce 2010 jich projelo méně například po Benešově či Pospíšilově třídě, méně jich jezdí i po prvním městském okruhu, který těsně obepíná historické centrum. Tam došlo k pětiprocentnímu poklesu intenzity dopravy.
Absolutním rekordmanem je silnice spojující Častolovice se Solnicí. V roce 2010 po ní projelo 608 automobilů za den, loni to už bylo 3 732 vozidel, nárůst intenzity dopravy je tak o 513 procent. Nejspíš kvůli zvyšování počtu zaměstnanců v kvasinské fabrice se o pětinu zvedl i provoz na silnici mezi Hradcem Králové a Kostelcem na Orlicí, po níž jezdí řada automobilů směřujících do Kvasin. V roce 2010 po ní projelo něco málo přes 12 tisíc aut denně, loni to bylo už přes 14,5 tisíce. Kvůli růstu Škodovky se o čtvrtinu zvýšil i počet automobilů na příjezdu do Vrchlabí, kde má automobilka další továrnu.