Mladá fronta DNES | 14.3.2016 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 15 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Hradecký hotel Černigov získal čas navíc. Investor jeho zániku a budování zcela nového komplexu Rieger Plaza nejspíš změní načasování projektu, odpůrci bourání to navíc skupině CPI chtějí ztížit pokusem o vznik památkové zóny.
I když ministerstvo kultury docela jasně vzkázalo, že nevidí důvod pro památkovou ochranu hotelu Černigov, odpůrci demolice jedné z hradeckých dominant neztratili naději. Naopak: domnívají se, že šance na záchranu čtyřicetiletého objektu navzdory verdiktu ministerstva stoupají.
Řešení jak Černigov ušetřit jsou podle kritiků bourání a vzniku nového komplexu s honosným názvem Rieger Plaza hned dvě.
1. Vznikne úplně nová památková zóna.
2. Vyplní se zvěsti o pozastavování developerských projektů skupiny CPI.
„Je pravda, že v oblasti developmentu jsme trochu šlápli na brzdu a jednotlivým projektům se budeme věnovat velmi selektivně, ale s realizací Rieger Plaza dál počítáme, třebaže se může změnit jeho načasování. Nerušíme jej ani neprodáváme, jednáme už také s potenciálními nájemci a je jasné, že dříve nebo později se s Černigovem něco stát musí, protože ten projekt už má spoustu fází za sebou,“ vylučuje mluvčí realitní skupiny CPI Jan Burian konec zájmu o Riegrovo náměstí. „Já si myslím, že čas hraje v náš prospěch. Ostatně pohled investora na nové investice se poměrně zásadně změnil, stejně jako jeho personální obsazení,“ netají se optimismem architekt Jiří Zídka, syn autora projektu hotelu.
Varováním je Galerie Liberec
Novou nadějí odpůrců bourání je však kromě brzdění CPI pokus o vyhlášení památkové zóny. Navrhují, aby vedla od kostela Božského srdce Páně a ulicí S. K. Neumanna až k nádraží, které již pod památkovou ochranou je. Ideální by prý bylo, aby do ochranné kategorie patřil i hotel, ale i jeho zařazení do památkové zóny pro společnost realitního magnáta Radovana Vítka může znamenat čáru přes rozpočet.
„I v památkové zóně se může bourat, investor však musí dodržet původní výšku či hmotu budovy, což by dávalo tu výhodu, že pak by se Černigov prostě zbořit nevyplatil,“ říká architekt a předseda spolku Kruh pro občanskou společnost (KOS) Jan Čížek.
Přestože původní záměr CPI začít stavět už v polovině letošního roku se s jistotou nepodaří splnit, investor mezitím představil upravené vizualizace. Z nich je patrné, že hotel Clarion povyrostl o dvě patra na celkových 11, lépe je vidět i masa administrativních a komerčních prostorů. Nové kanceláře by měly mít plochu 14,5 tisíce metrů čtverečních, čtyřhvězdičkový hotel se 150 pokoji ještě o téměř dva tisíce metrů víc a obchodní zóna 1 700 metrů čtverečních. CPI prozatím upravila termín výstavby na rok 2017.
„Hradec nepotřebuje další administrativní plochy, protože spousta z nich je volných a navíc vzniká Aupark s další obrovskou plochou. Myslím si, že hrozí demolice hotelu a vyčkávání investora. Může to tady dopadnout jako v Liberci, kde se udělala díra do země, protože se nevědělo, co s tím dál,“ připomíná Čížek případ uvažovaného budování pětipodlažní Galerie Liberec a stavební jámy, která po neuskutečněném projektu zbyla.
Ministerstvo hotel nepodpořilo, stejně jako vedení města
Nápad na vyhlášení památkové zóny je čerstvý a také jeho zastánci si uvědomují, že je čeká spousta práce s velmi nejistým výsledkem. „Pokud bude tento záměr podaný, bude následovat poměrně náročné administrativní kolečko s vyjadřováním nejen různých úřadů, ale i majitelů uvedených nemovitostí. Ale vzhledem k poměrně hustému soustředění architektonických a urbanistických hodnot by vznik památkové zóny měl být reálný. Časově je to sice nahnuté, ale je potřeba to zkoušet, dokud Černigov ještě stojí,“ uvědomuje si hradecký zastupitel Adam Záruba (Změna). „S památkovou zónou navíc musí souhlasit i město, musí to projít zastupitelstvem, a proto je nutná i politická vůle,“ zmiňuje Čížek slabé místo myšlenky. Stavbu nového komplexu totiž podporuje i hradecký primátor Zdeněk Fink, jeho náměstek pro rozvoj města Jindřich Vedlich a kromě nich by se po Černigovu nestýskalo ani neopominutelné části Hradečáků, kteří jej považují za fádní panelák.
Navíc se za Černigov nepostavilo ani ministerstvo kultury, které odmítlo zahájit správní řízení o prohlášení objektu kulturní památkou. „Stavba značně trpí nedostatečnou propracovanou vnitřní dispozicí s řadou zásadních vad – nelogických, rušivých či nevyužitých míst a nekvalitním řešením detailů. Hotel postrádá většinu původních interiérů, stávající byly přizpůsobeny novodobým požadavkům. Dobové fotografie ukazují, že oproti některým ikonickým stavbám šedesátých let, byl interiér hotelu Černigov poměrně chudý a průměrný již v době svého vzniku,“ uvádí Petra Ulbrichová, vedoucí ministerského odboru památkové péče. „Můj návrh na prohlášení Černigova za kulturní památku nebyl ministerstvem kultury posouzen ve smyslu podaného návrhu. Pro budoucnost by měla být uchována urbanistická koncepce, hmotové uspořádání, fasáda a konstrukce objektu,“ namítá Zídka, jenž se nevzdal, ministerstvo kultury oslovil podruhé, na odpověď však stále čeká.
Realitní skupina CPI posunula termín zahájení výstavby na příští rok a vyloučený není ani další odklad. „Z toho, jak investor mění své plány, mám stále větší podezření, že hlavním z celého projektu je jen pozemek. Rekonstrukce společnost CPI jen svazuje, proto je pro ni mnohem jednodušší objekt zbourat a přijít tak k nejlukrativnějšímu pozemku v centru Hradce Králové,“ upozorňuje Čížek, CPI se však ohrazuje, že nemá žádné postranní úmysly a na místě Černigova hodlá postavit zcela novou dominantu Riegrova náměstí: „Stávající hotel Černigov bude muset být nahrazen čtyřhvězdičkovým hotelem Clarion,“ dodává Burian.