Mladá fronta DNES | 21.11.2011 | Rubrika: Kraj Pardubický | Strana: 1 | Autor: Milan Zlinský, Petr Záleský
Pardubice, Hradec Králové Obrovská aglomerace se zhruba čtvrt milionem lidí, kde mezi krajskými městy jezdí tramvaje a má hned dvě mezinárodní letiště.
Tak si představují Pardubice a Hradec Králové v nepříliš vzdálené budoucnosti architekti Patrik Kotas a Tomáš Vymetálek, kteří vytvořili nový územní plán Hradce Králové. Podle nich by se obě sídla měla do roku 2050 přestat nazývat „pouhým“ městem. Mají se totiž stát rovnou jednou velkou metropolí. „Propojením s Pardubicemi vznikne metropolitní aglomerace,“ říká Kotas, podle kterého se Opatovice nad Labem stanou novým společným předměstím.
Podle obou architektů se Hradec bude Pardubicím přibližovat i proto, že se město má podle nich rozvíjet hlavně směrem k dálnici D11. „Vnímají vztah hradecko-pardubické aglomerace a uvažují o určité protiváze aglomerace pražské,“ říká na adresu architektů vedoucí architektonického odboru hradecké radnice Petr Brůna.
S propojením Hradce a Pardubic už počítali za minulého režimu komunisté. V plánech měli tramvajovou trať mezi oběma městy, spíše ve snech se počítalo i s metrem. Alespoň část vizí by rádi přijali architekti Kotas a Vymetálek. „Takzvaná hybridní tramvajová doprava by ve směrech na Jaroměř, Pardubice a Chrudim či Chlumec nad Cidlinou měla využívat stávajících vlakových kolejí,“ říká Kotas.
Propojení bude přirozené
Neodvratnost spojení obou největších východočeských měst uznává i pardubický zastupitel a architekt Aleš Klose. Podle něj k ní však v následujících letech dojde i bez nových územních plánů či činnosti politiků. „Půjde to samo a vlastně mimo vůli obou měst. Postupně totiž budou růst vesnice, které leží mezi oběma městy. Ty se mění v příměstské satelity a není daleko doba, kdy se rozrostou natolik, že se Hradec a Pardubice spojí díky nim ve velkou aglomeraci,“ říká Aleš Klose.
Ostatně jeho slova potvrzují i starostové obcí, které leží mezi krajskými městy. „Zájem o bydlení je tady obrovský. Developerské firmy zde ve třech etapách budují novostavby – všechny už jsou prodané. Počet obyvatel obce se za krátkou dobu zvýšil z 200 na 600,“ uvedl před časem starosta Němčic Jaroslav Štěpánek.
Stejná situace pak panuje i v dalších podobných obcích. „Stačí se podívat, jak je odpoledne ucpaná ta úplně původní silnice Pardubice – Hradec. Tamní vesnice přitahují čím dál tím více lidí. Právě doprava bude stát nejvíce za propojováním obou měst. Budou se stavět další silnice, bude jezdit více vlaků i autobusů. To je právě ten přirozený vývoj,“ uvedl Klose.
Pravdou je, že právě tento týden se otevírá další kus čtyřproudové silnice a v plánu je také vystavění druhé koleje mezi Hradcem a Pardubicemi. To vše bude propojování měst jen zrychlovat. „Myslím, že časem z toho bude dokonce velké trojměstí. I Chrudim se totiž Pardubicím vlastně rychle přibližuje. V západní Evropě je takový trend úplně běžný. Například vNěmecku se v okolí takového Kolína nad Rýnem propojilo hned několik měst,“ dodal Klose.
Ostatně i sami šéfové obou radnic v poslední době bojují za rychlejší spojování měst. Momentálně se nejvíce mluví o dlouho odkládané stavbě cyklostezky. „Byl bych rád, kdyby se příští rok konečně začalo stavět,“ říká náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.
Jeho pardubický protějšek Martin Bílek tvrdí, že cyklostezka bude stát mezi 130 až 140 miliony korun. Obě města chtějí založit obecně prospěšnou společnost, podat žádost o peníze a začít co nejdříve stavět. „Snažíme se využít i další finanční zdroje,“ říká Vedlich.
Změna původního, tři roky starého projektu cyklostezky bude stát přibližně 350 tisíc korun. „To není na dvě statutární města moc, není to nic, co bychom nezvládli,“ řekl náměstek pardubické primátorky Martin Bílek.
Podle náměstka ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury Tomáše Čočka stačí, aby politici předložili dobrý projekt. „Fond nepřispívá na rekreační stezky, ale na stezky, které pomáhají lidem cestovat. Teď záleží na tom, zda bude mít projekt všechny formální náležitosti a zda nebude problém s výkupem pozemků,“ říká Čoček.
Ovšem i když všechny podmínky fondu politici splní, cyklisté by se po nové stezce měli projet nejdříve za pět až sedm let.
Radní obou měst se spojili i v tlaku na to, aby stát přistavěl na železnici ještě jednu kolej. Zdá se, že budou úspěšní. „Hradec i Pardubice jsou jednoznačně pro stavbu druhé koleje. Zatím to vypadá na kolejiště mezi Stéblovou a Opatovicemi,“ uvedl Vedlich.
Cesta po jednokolejce trvá asi pětadvacet minut. S druhou kolejí by se ale mohla cesta zkrátit téměř na polovinu. Odpadlo by totiž křížení vlaků v Opatovicích či Stéblové.
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj