denik.cz | 24.2.2015 | Rubrika: Královéhradecký kraj | Strana: 0 | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Z hradecké chlouby do konce měsíce zmizí lešení, na zkoušku už lidem z nové stolice „zabimbal“ také mohutný zvon Augustin. V březnu se pak dodělají interiéry.
Dlouhé měsíce svíralo desítky metrů vysokou dominantu města lešení. To už začalo pomalu mizet, poslední ohyzdné kousky stavbaři odmontují do března. Turisté si tak mohou chystat batůžky, po sérii průtahů se Bílá věž stihne návštěvníkům otevřít před prázdninami. „Potřebujeme získat veškerá kolaudační rozhodnutí a souhlasy, aby byla stavba uvedena do provozu začátkem měsíce června,“ upozorňuje náměstek primátora pro investice Jindřich Vedlich.
Věž opravují už šestnáct měsíců
Zpožděná a dražší – i tím se může „pyšnit“ rozsáhlá rekonstrukce Bílé věže. Klíče od stovky let staré stavby dostali restaurátoři v polovině října 2013 a podle původních plánů ji měli otevřít už před loňskými Vánocemi.
Plány ale stavbařům nečekaně zhatila zubožená zvonová stolice skoro desetitunového zvonu Augustina. Hlavně kvůli ní město muselo najít v kase dalších 6 milionů korun.
Skleněný model
Zvenku už je tedy dvaasedmdesáti metrová Bílá věž jako nová, spousta práce ale ještě čeká uvnitř. Z prohlídky věže chce totiž město udělat show, příprava expozice tak zabere hodně času. „Zároveň probíhají dokončovací práce na interiérech a jejich audiovizuálním vybavení. Čeká nás také poměrně složitá montáž skleněného modelu Bílé věže,“ prozrazuje detaily dalších etap rekonstrukce Jindřich Vedlich. Skleněný model detailně kopírující hradeckou dominantu totiž váží tunu a lepit se bude po částech až na místě.
Starobylý stroj
Restaurátoři nezapomněli ani na původní Božkův hodinový stroj, který bude rovněž součástí věžní expozice. Starobylý hodinářský tuzemský unikát z roku 1829 zatím odpočívá v Muzeu východních Čech.