Mladá fronta DNES | 16.1.2015 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Michaela Rambousková, Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Postavit fotbalový stadion Hradec Králové chce nově s příspěvkem Fotbalové asociace. Ta však dotace doposud neposkytovala. Architekti projekt představí na únorovém zastupitelstvu.
HRADEC KRÁLOVÉ Rozvázat v únoru sedm let starou smlouvu s developerskou společností ECE, urychleně zažádat o nové územní rozhodnutí a v letech 2017 až 2018 začít stavět. Takhle vypadá zatím nejnovější scénář dalšího pokračování nekonečného seriálu s názvem Nový fotbalový stadion pro Hradec Králové. Radnice na něj chce získat peníze z Fotbalové asociace.
Podle současných odhadů by hradečtí fotbalisté mohli první zápas na novém stadionu odehrát už za tři roky. „Šlo by o obyčejný funkční stadion, který by vznikl z nové hrací plochy a západní tribuny,“ říká hradecký primátor Zdeněk Fink, který cenu nové arény splňující prvoligové podmínky odhaduje na maximálně 300 milionů korun.
Část peněz by radnice ráda získala od Fotbalové asociace České republiky (FAČR). „Stále jednáme, máme od nich už příslib na spolufinancování,“ tvrdí Fink a dodává, že by ze strany FAČR mohlo jít o „zásadní částku“. „Podobně přispěli už například ve Znojmě, Uherském Hradišti či Olomouci,“ uvádí primátor. Avšak podle funkcionáře asociace, který si nepřál být jmenován, aby FAČR na stadion přispěla, není možné. „Asociaci lze požádat o určitou pomoc, ale určitě ne finanční, protože jsme pouze příspěvkovou organizací, nejsme výdělečnou společností, a proto pochybuji, že bychom přispěli jakoukoli částkou. Nedovedu si vysvětlit, od koho má město tu informaci,“ tvrdí funkcionář. Že by na rekonstrukci stadionu asociace přispěla Olomouci, popírá i správce tamního stadionu Jan Chladil: „Dotaci jsme dostali z Ministerstva školství v rámci pořádání mistrovství Evropy hráčů do 21 let, s asociací to nemělo nic společného.“
Lízátka jsou stále citlivé téma Stadion by město dostavovalo postupně, první západní tribuna, která by byla hlavní, by měla mít kapacitu až 4 500 diváků. „Tribuna bude funkční a bude sloužit jako zázemí sportovcům. Žádné komerční aktivity v ní neplánujeme,“ říká náměstek primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich.
Poté, co se radnice dohodne na rozvázání smlouvy s developerem, bude muset nechat zrušit již vydané územní rozhodnutí pro původní stavbu a co nejdříve pořídit územní rozhodnutí nové. „V něm bychom rádi použili co nejvíce materiálů z původního rozhodnutí,“ uvádí Fink.
Radnice podle něj zvažuje také možnost ponechání trávníku, parkoviště a osvětlení. Právě zachování či zbourání osvětlovacích stožárů, kterým Hradečáci říkají „lízátka“, je stále třaskavým tématem.
Na jejich demolici má město již platné rozhodnutí, ale poměrně velká část hradecké veřejnosti je proti jejich zbourání. Pokud lízátka zůstanou, podle primátora Finka by na novém stadionu stejně nemohla sloužit původnímu účelu.
„Po přestavbě by osvětlila jen asi 40 procent hrací plochy,“ vysvětluje Fink. Součástí projektu by totiž mělo být i zastřešení tribun, které by lízátka odstínilo.
Zástupci hradeckého fotbalového klubu se v minulých dnech už sešli se svými protějšky z FAČR a také s architekty Tomášem Vymetálkem a Ladislavem Tučkem, jejichž kancelář projekt připravuje.
Ti ho představí zastupitelům na jejich únorovém zasedání. „Pokud nemá klub administrativním zásahem FAČR přijít kvůli nevyhovujícímu stadionu o prvoligovou licenci, je prakticky nezbytné odsouhlasit novou koncepci,“ upozornil fotbalový klub ve své tiskové zprávě.
„Prvotním krokem bude posunutí hrací plochy zhruba o 14 metrů k východní tribuně. Plocha bude muset vyhovovat těm nejpřísnějším kritériím FAČR, tedy musí být vyhřívaná, být s odvodňovacími drenážemi, s automatickým zavlažovacím systémem a s trávníkem nejvyšší kvality. Druhým krokem bude demolice západní tribuny, která bude nahrazena čtyřpodlažní budovou,“ pokračuje zpráva klubu.
O nutnosti přestavět původní fotbalový stadion z roku 1960 se v Hradci Králové hovoří už téměř 20 let. V roce 2008 tehdejší zastupitelé města rozhodli o stavbě nového stadionu spolu s obchodním centrem. V soutěži tehdy zvítězila německá developerská firma ECE. Projekt však zdržovaly protesty a žaloby. V prosinci 2013 sama ECE rozhodla kvůli změně politiky německé centrály od projektu odstoupit. Firma se ale dohodla se svým konkurentem – slovenskou společností HB Reavis – o převzetí projektu, které po dlouhé diskusi posvětili i zastupitelé. Kvůli sporům obou firem v jiných projektech se však HB Reavis rozhodl Park Malšovice nepřevzít. Začátkem loňského srpna začalo město jednat s firmou Crestyl. O měsíc později ale její zástupci oznámili, že projekt nepřevezmou. Od té doby je plán na mrtvém bodě a radnice čeká na vypovězení původních smluv s ECE.
Podle projektu ECE měla vzniknout aréna pro 12 tisíc diváků, která by sousedila s obchodním centrem Arkády se 130 obchody. Právě toto nákupní centrum vadilo odpůrcům.