Evropské noviny | 30.5.2014 | Rubrika: Publicistika | Strana: 4 | Autor: Věra Hofmanová | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Šest tisíc obyvatel nejlidnatějšího sídliště v Královéhradeckém kraji tráví poslední měsíce na staveništi. V plném proudu tu je obří přestavba chátrající lokality, která se začala budovat v 70. letech minulého století pod názvem Marxova třída. Vznikala podle sovětského vzoru v několika výškových úrovních, měla být hlavní nákupní tepnou v té době rychle se rozvíjeného Moravského Předměstí. Přestavba, spolufinancovaná Evropskou unií, by jí nyní měla vtisknout hlavně lidský rozměr.
Benešova třída byla typická temnými podzemními garážemi, komplikovanými rampami a schodišti u panelových domů. Také masivními střechami nad obchody v prvních podlažích domů, ve kterých proto bylo stále šero. V lokalitě bývalo nepříjemné mikroklima hlavně v létě, kdy pod sluncem sálal všudypřítomný beton. Tehdejší architekti sice navrhli jako ozdobný prvek mělké vodní nádrže, ale většina dnešních obyvatel čtvrti je nikdy neviděla ve funkčním stavu. V posledním desetiletí už z nich jen odpadávaly obklady a zarůstaly plevelem.
To je ale minulostí. Přestavba Benešovy třídy pokračuje necelý rok a za tu dobu bagry chátrající nefunkční prvky zbořily. Hlavní třída se opravuje podle návrhu architektů Pavla Zadrobílka a Alexandra Pusa z roku 2006. Nepohodlí, které teď obyvatelé snášejí, vyvažuje fakt, že finální úpravy projektu byly provedeny podle připomínek lidí, kteří tu žijí. Oni sami tak přispěli ke svému budoucímu bezpečnějšímu a zelenějšímu místu k životu.
VÍCE PARKOVÁNÍ
Hlavní třídu rozbíjí park tvořený třemi řadami vzrostlých stromů, cyklostezkami, velkou fontánou a několika mlhovišti. Uprostřed ulice vzniká kruhový objezd, který jízdu sídlištěm zpomalí, což ocení chodci, ale v tomto případě i řidiči. Ti budou mít poprvé možnost změnit v 750 metrů dlouhé ulici směr jízdy. „Doposud museli řidiči, když se chtěli otočit, jet až na konec Benešovky, takhle si zkrátí cestu tím, že se otočí v její polovině,“ vysvětluje architekt Zadrobílek. Prostředkem bulváru povede nad silnicí lávka, která nahradí nepoužívaný špinavý podchod a umožní pěším zkrátit si cestu mezi dvěma řadami panelových domů. Nový vzhled čtvrti podtrhnou lehké laminátové přístřešky nad obchody.
Velkým tématem je parkování. Zatímco při většině oprav a rekonstrukcí se počet parkovacích míst spíš snižuje, zde projektanti vyslyšeli stížnosti obyvatel a stání přidali. Vzniknou i garážová stání, která si lidé budou moci vzít do pronájmu. Na sídlišti je zhruba 1 700 bytů, pro něž bylo zatím k dispozici kolem devíti set parkovacích míst. Oficiální kapacita by se měla rozšířit o 560 stání. Celý prostor bude bezbariérový a snáze dostupný i pro záchranáře, kterým dřívější členitý terén komplikoval práci. „Kvůli podhledům, které tam byly, býval problém s ustavením a zakotvením výškového zařízení,“ potvrdila mluvčí hasičů Královéhradeckého kraje Martina Žahourková.
600 MILIONŮ V PĚTI ETAPÁCH
Současné stavební práce na Benešově třídě jsou přitom jen první části většího projektu. Etapa, která potrvá do konce roku, přijde na 170 milionů korun. Velkou část nákladů pokrývá evropská dotace z Integrovaného operačního programu. Padesát milionů z ní už přitom dříve čerpala sdružení majitelů okolních bytových domů. Ti s její pomocí zaplatili nové fasády, výměnu oken či opravu výtahů.
Celkové opravy na Benešově třídě počítají s náklady více než 600 milionů korun a zahrnují další čtyři etapy. Město by je rádo realizovalo vždy po dvou najednou, ale nejprve bude znovu soutěžit projektanta a zhotovitele prací, znovu zajišťovat všechna povolení a především také znovu žádat o dotace: „Budeme se zase snažit, aby s námi mohli dotace čerpat i majitelé dalších domů. Rádi bychom, aby i ty měly stejnou fasádu, aby fungoval jednotící prvek, aby zkrátka Benešova třída konečně vypadala k světu,“ shrnul náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.