Mladá fronta DNES | 17.4.2014 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 4 | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Park Malšovice je levnější i výhodnější
V těchto dnech Magistrát města Hradce Králové obdržel studii tzv. městského stadionu, která byla objednána jako podklad pro ověření správnosti připravované rekonstrukce stávajícího malšovického stadionu. Tato varianta výstavby by byla zcela v režii města Hradec Králové. Vedení města k tomuto kroku bylo motivováno mimo jiné i postoji odpůrců ke stávajícímu projektu Parku Malšovice, ale především dalším posouzením účelnosti vynakládaných finančních prostředků.
Studie byla předána vedení města a fotbalovému klubu. Poté bude představena výboru pro územní plánování a rozvoj města. S materiálem se jako první seznámí zadavatel, teprve pak ho dá k dispozici dalším subjektům.
Byla by to sportovní tragédie
Ze sportovního hlediska je třeba narovinu říci, že případná nerealizace již běžícího projektu Park Malšovice by znamenala pro votroky časovou ztrátu minimálně tři roky a tedy sportovní tragédii. Klub má v současné době s FAČR (Fotbalová asociace České republiky – pozn. red.) dohodu, že pokud do letošního léta město Hradec Králové požádá o stavební povolení na nový stadion a provede úpravy na tom současném, udělí asociace našemu klubu poslední výjimku pro možnost hrát nejvyšší soutěž na stávajícím stadionu. Jakákoliv jiná varianta výstavby stadionu odsouvá její realizaci minimálně o tři až čtyři roky, což znamená, že se první fotbalová liga také nemusí do města pod Bílou věží vrátit.
„Stali bychom se klubem bez ambice postupu, nezajímavým pro naše obchodní partnery. Těžko bychom také vychovávali mladé naděje a lákali kvalitní hráče, když bychom věděli, že nemůžeme sportovně růst,“ říká ředitel klubu Richard Jukl.
Milionové počty
Z ekonomického hlediska je výhodnější projekt Park Malšovice. Ekonomické a efektivní vynakládání finančních prostředků, získání finančně silného partnera bylo i cílem zastupitelů Hradce Králové, když v listopadu 2007 schválili soutěž na prodej pozemků v Malšovicích. A to při vědomí, že od léta tohoto roku, po dobu dvou let, platilo územní rozhodnutí na rekonstrukci fotbalového stadionu vlastními silami.
Počítejme: špičkový stadion, který bude splňovat nejpřísnější požadavky UEFA a FIFA, přijde na 550 – 620 milionů korun. Ale pozor, od developerů město vyinkasuje za pozemky 260 milionů. To znamená, že z městského rozpočtu na multifunkční arénu bude třeba vynaložit 360 milionů korun. A navíc, v průběhu dalších 10 let, developer dá v deseti splátkách 180 milionů jako sponzorství fotbalovému klubu vlastněnému městem. Developer také hradí parkování, veškerou infrastrukturu a demolice.
Oproti tomu za městský stadion by město zaplatilo v cílovém stavu 470 milionů. To vyplývá z varianty č. 2, která je doporučována zpracovateli studie – odborníky ČVUT. To je však cena za samotný stadion. Ten ovšem nelze zprovoznit bez potřebných parkovacích míst a sítí. Jinak by byl nezkolaudovatelný.
Zpracovatelé studie dále přímo uvádějí, že: „Největší zatížení přináší splnění ČSN 736110, kde je jednoznačně řečeno, že poměr diváků a stání je 1 : 10. Základní potřeba parkování tak je 1200 automobilů. V místě sportovního areálu bude situováno cca 800 míst, na P + R pak 250 míst. Jedná se o několik menších parkovacích ploch, jež se mohou vymezit na velkých stávajících plochách u supermarketů apod. Z celkové kapacity lze odečíst vymezená stání přímo ve stadionu v počtu do 150. Parkovací objekt bude dvoupodlažní pro 800 stání.“
To nelze pořídit levněji než za 160 milionů korun, což je dopočet nákladů na dvoupodlažní parkovací objekt 2x 400 míst, včetně dvojice kruhových ramp. K tomu je nutno připočítat 30 milionů za částečné demolice a 30 milionů za novou infrastrukturu a sítě.
Městský stadion by byl dražší a sloužil by jen fotbalistům
Sečteno podtrženo, nový městský stadion by město přišel po realizaci všech etap celkem na zhruba 690 milionů korun. „Porovnání obou variant výstavby z hlediska ekonomiky vychází ve prospěch běžícího projektu Park Malšovice. Z pohledu péče správného hospodáře vidím tuto variantu pro město jako výhodnější,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich.
Navíc je třeba zdůraznit, že by se jednalo co do kvality o nesrovnatelně horší stadion, než je současně navrhovaný.
Z hlediska využitelnosti jsou trumfy na straně Parku Malšovice. Vždyť multifunkční arénu by nevyužívali pouze naši fotbalisté, ale také atleti, pořádaly by se v Hradci Králové význačné koncerty, aréna by neustále žila a sloužila všem obyvatelům města a širokého okolí.
Podle projektu městského stadionu bude hrací plocha využita pouze patnáctkrát za rok pro účel sehrání mistrovského zápasu fotbalistů. Park Malšovice například ve svém zázemí nabízí krytou atletickou dráhu. „Spojení fotbalu a atletiky v projektu Park Malšovice mi přijde nadčasové. Je dobré spojit potřeby těchto sportů a využívat zázemí společně. Jedná se o vhodnou lokalitu, která umožní pořádání akcí pro školy, případně trénování mladých sportovců. Východočeská atletika nemá bez tohoto kvalitního zimního zázemí možnost sportovně růst,“ řekl nedávno trenér malých atletů v Hradci Králové Vítek Perun.
Závěrem zhodnoťme nabízené varianty. Vše vychází pro běžící projekt Park Malšovice: je levnější pro město, přinese významnou finanční injekci do klubu po dobu deseti let, stadion bude splňovat nejpřísnější normy UEFA a FIFA, tudíž se ve městě pod Bílou věží budou moci pořádat mezinárodní zápasy, což přinese do města oživení a peníze pro podnikatele. Stadion bude žít 365 dní v roce a lze předpokládat, že nám ho bude závidět celá republika.