Opravdu ve velkém se pustilo za poslední tři roky město Hradec Králové do oprav škol, výstaveb nových školek, hřišť či do nákupu vybavení. Vyrostla mateřská škola Podzámčí a další dvě montované školky. Většina škol a školek dostala nové fasády, okna i žaluzie a ve třídách přibyla téměř stovka interaktivních tabulí. Tak velké investice do školství Hradec Králové nepamatuje.
Asi největší díl peněz do školských budov, zhruba 170 milionů korun, putoval z odboru správy majetku města. „Během tří let se na osmatřiceti školských budovách podařilo například udělat fasády vyměnit okna a instalovat nové žaluzie. Nejnáročnější byly asi rekonstrukce škol, v nichž se vyskytovaly boletické panely, které se podařilo odstranit. Rovněž počet vyměněných oken se blíží dvěma tisícům, což se už projevuje v úsporách tepla,“ říká náměstek primátora pro správu majetku města Martin Soukup. Dodává, že ruku v ruce s těmito výdaji vynakládají ročně ze svého rozpočtu technické služby zhruba 24 milionů korun na nutné opravy a údržbu exteriéru i interiéru budov.
Za poslední tři roky muselo město reagovat na demografický vývoj a postavit několik školek. „Nové montované vznikly v Kuklenách i v Mandysově ulici. Zatím poslední školka, která už slouží dětem, vyrostla na Moravském Předměstí v Podzámčí. Chystáme stavbu další školky ve Svobodných Dvorech a v Úprkově ulici,“ vypočítává za oblast investic náměstek primátora Jindřich Vedlich. Nejen školky, ale i dětská hřiště nezůstala bez povšimnutí, například jedno z největších vyrostlo v Plotištích.
Mnohé školy a školky dostaly v posledních dvou letech i moderní výbavu. Hradecká radnice jim pořídila téměř stovku interaktivních tabulí. „Pro žáky základních škol je interaktivní výuka nositelem nových myšlenek a moderního stylu výuky. Takové tabule však mohou sloužit i k projektům, jako je Internet pro seniory,“ informuje Anna Maclová, náměstkyně odpovědná za oblast školství.
Tak nákladné investiční práce na školských budovách za poslední tři roky jsou ojedinělé a radnice si od nich slibuje nejen prodloužení životnosti budov, ale hlavně snížení tepelných úniků. Výbava škol a její postupná obnova je nutná pro zlepšování komfortu dětí i jejich pedagogů. Jde o nikdy nekončící proces. I přes takováto vydání je cíl vedení města jasný. „Naší prioritou musí být finanční stabilita města a nezadlužování dalších generací, které v Hradci vyrůstají,“ doplňuje primátor Zdeněk Fink, který je zároveň odpovědný za ekonomiku města. „Čeká nás ještě zateplení základních škol Milady Horákové a Sever, zmíněná výstavba školky ve Svobodných Dvorech, dál budeme pokračovat v revitalizaci Benešovy třídy a v rozpočtu už má své místo i stavba parku Skleněnka. Plánů je mnoho, ale cílem zůstává udržet vyrovnaný rozpočet,“ uzavírá Zdeněk Fink. Sledování vývoje demografické křivky a dobré plánování musí být jednou z priorit každého vedení města. K dispozici jsou údaje vždy za poslední dva roky, je obtížné na výrazné změny, zejména pokud jde o nárůst počtu dětí, rychle a odpovědně zareagovat. Současné vedení města však po svém nástupu na radnici před třemi lety bylo právě před tento úkol postaveno. Výstavba nových školek na městských pozemcích byla urychlena. V případě přepokládaného poklesu narozených dětí, což se již nyní prokazatelně děje, pak nepotřebné budovy využijí základní školy buď pro školní družiny, nebo pro volnočasové aktivity.