Mladá fronta DNES | 3.1.2014 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 1 | Autor: Ladislav Pošmura | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Ohrožený projekt Park Malšovice, který v Hradci Králové budí vášně, pokračuje. Vedení města přistoupilo na návrh investora ECE, který v projektu částečně zůstává. O své úkoly se podělí s plánovaným náhradníkem HB Reavis.
HRADEC KRÁLOVÉ V současnosti největší a nejnákladnější projekt, který má výrazně proměnit část Hradce Králové, je podle všeho zachráněn. Nejistota kolem Parku Malšovice, tedy nového fotbalového stadionu a obchodního centra Arkády, má překvapivé vyústění.
Plán, že by se město odhodlalo ke stavbě vlastní skromnější arény, padl. A do hry se dokonce částečně vrací i firma ECE, která před pár týdny oznámila svůj odchod. Díky tomu se vyřešila zásadní otázka, jestli rozjetý projekt vůbec může bez ECE pokračovat. Odpověď zní: Pokračovat bude. A to s původním investorem a nově s firmou HB Reavis, s níž si rozdělí úkoly a závazky.
„Máme zájem v projektu pokračovat, jen v jiné formě. Nikdy jsme neřekli, že chceme úplně odejít, i když to tak bylo pochopeno. Proto jsme přišli s tímto řešením. My nadále zůstáváme v České republice, nadále spravujeme nákupní centra a máme zájem o koupi hotových center. Změna je v tom, že nově omezujeme aktivity v oblasti jejich vývoje, a proto se v případě Parku Malšovice domlouváme na spolupráci se společností HB Reavis, která se toho chopí,“ vysvětlil jednatel společnosti ECE Projekt management Praha Josef Tobek.
Všechny tři strany souhlasí, řada je na zastupitelích
S nečekaným řešením souhlasí i vedení města. „Výsledek jednání znamená, že na původních plánech a podmínkách stanovených ve výběrovém řízení se nic nemění,“ potvrdil primátor Hradce Zdeněk Fink. Spolu s ECE a HB Reavis znění dodatku už existující smlouvy odsouhlasili zástupci vedení města a s touto novou dohodou půjdou před zastupitelstvo. Na přesné podobě smlouvy už pracují právníci obou firem i Hradce Králové.
„Firmy nám deklarují, že nedojde k žádným změnám kromě těch, které budou vyplývat ze změn v novém občanském zákoníku. My se o tom samozřejmě musíme dohodnout na radnici a předpokládám, že dojde k široké dohodě v zastupitelstvu včetně opozice,“ komentoval plány náměstek primátora Jindřich Vedlich.
Podle něj je projekt už v takové fázi, že by se nevyplatilo, kdyby se do čehokoli město pouštělo na vlastní pěst. „Projekt má platné územní rozhodnutí, což je to hlavní. Jinak bychom museli vše dělat od absolutního začátku, to znamená projektovat, znovu žádat o územní rozhodnutí a podobně,“ míní náměstek.
Oproti skromnější „městské“ variantě tak stále platí verze, že nový stadion za více než půl miliardy by měl mít kapacitu 12 tisíc diváků a obchodní centrum Arkády za zhruba tři miliardy nabídne 130 obchodů.
Firma HB Reavis dřív projekt kritizovala, teď ho prosazuje
Pro HB Reavis, která chce v Hradci stavět také další nákupní komplex Aupark, byly Arkády doteď přímou konkurencí. To se nyní mění. „Park Malšovice má jiné parametry a jiné umístění v rámci města, to ovšem neznamená, že nemá svou logiku a potenciál. Navíc je možné uvažovat o přizpůsobení projektu Aupark nové situaci, například jeho doplněním o kancelářské prostory,“ uvedla ředitelka firmy Olga Humlová.
Zastupitelstvo bude novou podobu smlouvy schvalovat buď v lednu, nebo až na březnovém zasedání. Ale i pokud ji podpoří, projekt ještě nebude mít úplně vyhráno. Divoké manévry kolem znění smlouvy nalily krev do žil jeho odpůrcům, kteří poukazují na nepřehlednost projektu. „Počítáme i s tím, že celá věc skončí u soudu,“ připustil už dříve generální ředitel hradeckého fotbalového klubu Richard Jukl.
Firma ECE se problémů neobává. „Větší protesty, než jsou teď, už být nemohou. Nemyslím si, že to, co nyní někteří jedinci předvádějí, by projekt mělo ohrozit. Naopak doufám, že se situace spíše uklidní,“ říká jednatel firmy Tobek.
Expertka na veřejné zakázky Lenka Petráková ze sdružení Bez korupce považuje velké změny v tak obřím projektu za velmi neobvyklé. Na druhou stranu jsou podle ní pochopitelnější než úplné předání vítězné zakázky jiné firmě. „Když se někdo uchází o takovou zakázku, je to časově i kapacitně náročné, a tím pádem by bylo i dost neuvěřitelné, že by od něj chtěl poté odejít. Převzít veškeré smluvní závazky je také mnohem problematičtější, než když smlouva zůstane beze změny s tím, že ji uskuteční další subjekt na základě nějaké doplňující dohody,“ podotýká Petráková.