Právo | 4.12.2013 | Rubrika: Severovýchodní Čechy | Strana: 10 | Autor: Ludmila Žlábková | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Dva kohouti na jednom smetišti. Tak dosud vypadalo soupeření developerských firem, německé ECE Projektmanagement a slovenského HB Reavis Group, o stavbu asi posledního rentabilního nákupního centra v Hradci Králové.
V pondělí se obě firmy nečekaně ohlásily na hradeckém magistrátu a oznámily, že jednají o vstupu HB Reavis do hradeckého projektu ECE.
Tímto projektem je výstavba nákupního centra Arkády v Malšovicích, propojeného se stavbou městského fotbalového stadionu, za zhruba 3,75 miliardy korun.
Zatímco ECE mělo postavit nákupní galerii, stadion pro asi 12 tisíc diváků za půl miliardy korun má na své náklady stavět město. Naopak koněm HB Reavis byla příprava obchodní galerie Aupark u Koruny nedaleko železničního nádraží za asi 2 miliardy. Oba projekty shodně od počátku provázejí protesty občanů, oba disponují platným územním rozhodnutím a směřují k získání stavebního povolení.
„ECE se hodlá zaměřit zejména na správu a nákup dosavadních center,“ vysvětlil ústup jednatel ECE Josef Tobek. Naopak zájem o vstup do projektu potvrdila ředitelka HB Reavis v Česku Olga Humlová. Bližší informace o detailech jednání mezi oběma developery, tedy například zda se stanou partnery či HB Reavis projekt zcela převezme, ale oba odmítli komentovat.
„Jsme tím překvapeni a je to nedobré překvapení,“ řekl Právu náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09). Tuší, že město může očekávat problémy.
Zástupci obou společností sice deklarovali snahu zachovat celkovou filozofii právních vztahů s ECE, týkající se mimo jiné převodu 259 miliónů za městské pozemky, financování fotbalového klubu (176 miliónů během 10 let) a vybudování infrastruktury včetně parkovacích míst, bude však na vyjádření právníků, zda je změna investora vůbec možná. Smlouvy je také musí sladit s novým občanským zákoníkem.
„Nebude to tak jednoduché,” varuje i předseda klubu zastupitelů KSČM Lubomír Štěpán.
„ECE uspěl ve veřejné soutěži. Tak kdoví, zda nebude nutné začít úplně od začátku. Každopádně bez nich město fotbalový stadion nepostaví, případně ve značně zredukované podobě. Což jsou zbytečně vydané prostředky na projektovou dokumentaci a ztráta několika let. A pokud se stadion nezačne v dohledné době stavět, do 1. ligy fotbalisté nepostoupí, byť by byli sebelepší,“ shrnul Štěpán.
Otázkou také zůstává, zda je reálné, aby jedna firma postavila dvě tak finančně i stavebně velké obchodní domy, které si navíc budou konkurovat klienty i nájemci. HB Reavis zatím tvrdí, že ano.
„Část stavebních povolení na Aupark již máme, stavební povolení na hlavní stavbu zřejmě získáme počátkem příštího roku. Hned poté jsme investičně připraveni stavbu zahájit,“ potvrdil development manager projektu Vít Hlavatý.