Mladá fronta DNES | 2.11.2013 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 2 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové
Nejméně další dva roky budou chátrat hradecké severní hradby. Přestože nelze vyloučit ani sesuv bývalého opevnění, odpracováno zde mají archeologové i geologové a je známý vítěz architektonické soutěže, město teprve dává dohromady dokumentaci a zjišťuje, zda dosáhne na evropský příspěvek. Opravy mohou stát až 80 milionů korun.
HRADEC KRÁLOVÉ Už je to dva a půl roku, kdy statik kvůli nebezpečí sesuvu uzavřel hradecké severní hradby mezi Kavčím pláckem a budovou ženijního velitelství. Přestože město o riziku ví a stav opevnění se stále zhoršuje, provizorní plot bude vstup na kdysi honosné terasy krýt minimálně další dva roky. Ale možná to potrvá ještě mnohem delší dobu.
„Maximálně do dvou let by mohla být dokončená veškerá dokumentace a pak budeme hledat peníze na rekonstrukci. Buď z dotačního období Evropské unie 2014 až 2020 anebo z vlastních zdrojů města,“ řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.
Když se přitom na podzim před dvěma lety otevíraly zrekonstruované jižní terasy, radnice se možná až příliš odvázala a sdělila, že do roka se stavaři nastěhují i na opačný konec, který spíš než opevnění připomíná divokou džungli. „To musela být nějaká nepřesná informace,“ diví se teď náměstek.
O tom, že město si chtělo s opravami pospíšit, svědčí rovněž archeologický a geologický průzkum, kterými terasy prošly také již před dvěma lety. Experti sice konstatovali, že podobný sesuv jako u Adalbertina na jaře 2011 aktuálně nehrozí, avšak riziko nevyloučili. „Je tam několik míst, která jsou ve střednědobém či dlouhodobém výhledu riziková,“ potvrdil geolog Jiří Petera.
Také archeologové už mají na hradbách své odpracováno. „Nalezli jsme i pozůstatky dřevěné hradby z mladší doby bronzové, její vznik odhaduji asi v období 1 200 před naším letopočtem. Nemuseli jsme kopat příliš hluboko, nachází se hned pod současným terénem. A zbytky středověkého opevnění jsou na severních hradbách viditelné i pouhým okem,“ uvedl kurátor a archeolog hradeckého muzea Radek Bláha.
Podle něj rekonstrukci nebrání žádné historické nálezy. „Navrhujeme podobný postup jako na jižních terasách. Nálezy mohou zůstat na místě a zachovat se pro příští generace,“ řekl odborník.
Přestože stále není jasné, kdy opravy začnou, už před rokem v létě vyhrála mezinárodní architektonickou soutěž na podobu teras a Žižkových sadů společnost Projektil Praha. Čtvrt milionu korun coby první cenu si vysloužila hlavně za respektování původní koncepce parku architekta Františka Thomayera z roku 1905 a odclonění od rušné třídy ČSA.
„Nyní hledáme optimální variantu rekonstrukce, proto se pravidelně setkáváme s památkáři, architekty, projektanty i s lidmi z investičního odboru města. Ještě se musíme dohodnout, kudy povedou jednotlivá schodiště i cestičky. Řešíme to postupně a jsem například moc rád, že jsme se domluvili s ředitelem Klicperova divadla na tom, že jedna z cestiček bude ústit právě u divadla,“ pokračoval Vedlich.
Bude vyhlídka i fontána
Park i hradby dostanou nejen nové cestičky či schodiště, ale rovněž vyhlídku, nasvětlenou fontánu, dřevěné lavičky, mobilní kavárnu, ovocné stromy, upravenou promenádu i osvětlení.
I když tragický stav severních teras výmluvně ilustruje oplocení se zákazem vstupu do centrální části, město nechce o částečné sanaci ani slyšet. „Je pravda, že svah není stabilní a rekonstrukce hradeb pod Kavčím pláckem v 90. letech největší problémy jen odsunula na pozdější dobu, ale my to chceme vyřešit všechno najednou,“ zdůraznil náměstek primátora.
Kromě možného sesuvu však radnici znervózňuje i otázka financování celých oprav, které by mohly přijít až na 80 milionů korun. Zdaleka totiž není jisté, zda město dosáhne na evropské dotace, jež až 85 procenty pokryly vydařenou rekonstrukci jižních hradeb či teras pod Kanovnickými domy.
„Sledujeme, jak vypadají dotační tituly, ale informace se neustále mění a nic není definitivní. Jisté je, že severní hradby musí být opraveny, třebaže z vlastních zdrojů města. Vždyť statika je nedobrá a stav se neustále jen zhoršuje,“ dodal Vedlich. Jako důsledek stavebních prací a vydatných dešťů došlo k velikému sesuvu části severního svahu v roce 1789, o sto let později pak byly problémy s nestabilitou hradeb pod budovou Klicperova divadla. Před několika lety se opevnění sesunulo naproti bývalé ekonomické škole a v roce 2011 došlo k pádu zdi u Adalbertina. Poslední velká rekonstrukce teras začala v 70. letech.