Pouze jednou za čtyři roky se setkávají v tak hojném počtu zástupci partnerských měst Hradce Králové. Letošních víkendových oslav královny Elišky se zúčastnilo šest měst – Banská Bystrica, Černihiv, Giessen, Méty, Vratislav a spolupracující město Montana. K bohatému kulturnímu programu jim město připravilo i část, která uvedla mnohé teoretické oblasti spolupráce do konkrétní pracovní roviny.

“Hradec Králové má konkrétní zkušenosti například s budováním bezbariérových tras ve městě a partnerským městům může nabídnout “kuchařku“. Rovněž jsme hovořili o cyklodopravě a o novém parkovacím domě pro kola, pro nějž jsme zde ve městě poskytli pozemek,“ uvedl některé konkrétní body jednání náměstek s gescí pro rozvoj města Jindřich Vedlich. Hradec může ostatním městům nabídnout i poradit v oblasti budování stezek pro in-line bruslaře v odpočinkové zóně na území města a příměstských lesů. Konkrétní společné postupy a cesty otvírá i spolupráce na úrovni univerzit, která už v některých případech funguje.

“Například výchova manažerů a IT odborníků je jistou formou spolupráce, která překračuje mezinárodní hranice a lze na ní stavět. Lze využít i nabízené úzké spolupráce fakult, pracovišť a proměnit ji ve výměnu studentů nebo pedagogů, “ doplnila z gesce školství další možnost kooperace Anna Maclová, náměstkyně primátora. Rovněž kulturní oblast nevymezují státní hranice a ke spolupráci se nabízejí divadla, festivaly či výstavy a jiné přehlídky umění. “Máme již určité představy o spolupráci i v sociální oblasti. Na hradecký festival sociálních služeb Poznejme se navzájem přijeli kolegové z Banské Bystrice a získali přehled o aktuální situaci u nás. Máme již první témata k diskusi a výměně zkušeností“ uvádí konkrétní plody pokračující spolupráce Anna Maclová.

Všechna partnerská města mohou s Hradcem Králové spolupracovat v mnoha oblastech, některé konkrétní nápady uplynulého víkendu jsou uvedeny níže:

Banská Bystrica

Aktivně s městem spolupracuje například při výměnách folklorních těles, byla prvním městem, ve kterém byl zahájený dlouhodobý projekt studijních pobytů ředitelů základních a mateřských škol a škol. Hradci Králové nabízí například svou účast na festivalu Divadlo evropských regionů a je podobně jako Hradec Králové zaměřena na cyklodopravu. Jako nejdůležitější vidí slovenští partneři možnou spolupráci v ekonomické oblasti, mají zájem o naše poznatky a zkušenosti zejména v ekonomické oblasti – získávání zdrojů na investice popřípadě i z oblasti zadávání veřejných zakázek.

Giessen

Úzké partnerství s německým městem Hradec udržuje už třiadvacet let. V Giessenu je katedra bohemistiky a studenti této katedry navštěvují východočeskou metropoli. V rámci Dne Německa se v Hradci uskutečnila propagace projektu “Šprechtíme“, zaměřeného na výuku němčiny, takže i podpora jazykové výuky může obě města nadále spojovat, čemuž pomáhá také relativně dobrá a rychlá dosažitelnost obou měst. Obě města navíc mohou spolupracovat v oblasti požární ochrany, neboť v Hradci i v Giessenu působí profesionální či dobrovolní hasiči, kteří by si rádi vyměnili zkušenosti.

Vratislav

Obě města usilují o vybudování dálnice D11, která se stane spolehlivou a rychlou spojnicí. Těžiště spolupráce by mohla obě města najít v pořádání kulturních akcí, jichž polská strana ročně ve městě hostí zhruba dvě stovky. V roce 2016 bude Vratislav evropským městem kultury. Hradec i Vratislav mohou čerpat ze spolupráce obou městských knihoven, i co se jiných činností než je půjčování knih týká. Vratislav je též velmi úspěšná i v projektech výzkumných center, která se zabývají například i uplatňováním absolventů či nezaměstnaných na trhu práce.

Černihiv

Hradečtí ředitelé základních i mateřských škol navštívili Černihiv minulým rokem. V roce 2011 se v Černihivu rovněž uskutečnila výstava věnována Josefu Gočárovi. Ukrajinský Černihiv nabízí Hradci spolupráci v oblasti sportu. Černihiv je úspěšný při výchově špičkových sportovců, olympijských vítězů a mistrů světa. Zve hradecké fotbalisty na přátelské utkání do Černihiva.

Méty

V Métách budují novou infrastrukturu, která usnadní 80 tisícům lidí cestu do práce. Souvisí s tím i cyklostezky. Takže v tomto mohou Hradci nabídnout zkušenosti, nápady i rady. Ve francouzských Métách slouží projekt, kdy některé jídelny škol jsou otevřené i pro seniory. Také tam ustanovili dětský parlament pro děti mezi 8 a 10 lety. Jde o 55 dětí, které dokonce tvoří pracovní skupiny a komise a jsou velmi aktivní, zabývají se tématy, jako je ekologie a péče o seniory.

Montana

V Hradci Králové už vystoupil pěvecký sbor z Montany, která je centrem severozápadní části Bulharska co do ekonomiky, kultury i sportu. Například fotbalové týmy mládeže obou měst se potkaly na turnaji v Turecku s výsledkem 1:1. Město je připraveno spolupracovat v oblasti evropských projektů. Například Divadlo Drak by mohlo navštívit Montanu během turné ve Varně. Montana má za svého městského partnera stejně jako Hradec Králové Banskou Bystricu.