Práce na rekonstrukci ulic Dukelská, S. K. Neumanna a náměstí 28. října jdou do finále a stavebníci začínají řešit už i poslední detaily. Urbanizované prostředí navíc v centru města s sebou nese zcela jedinečné požadavky na provedení lavic či pouhých odpadkových košů. Budou vyrobeny na zakázku, budou nasvícené a díky speciálnímu kotvení by měly odolat například i řádění vandalů. Navíc třeba lavice přijdou zhruba o 30 % levněji, než se původně počítalo. Čerpání evropských peněz, které z významné části pokryjí náklady celé stavby, dozorují neustále příslušné orgány.

Celý projekt, jehož realizace se kvůli rozsáhlým stavebním pracím Hradečanů dotkla, se zrodil už před lety a v tuto chvíli vstupuje do jedné z posledních etap. Budoucí vzhled rekonstruovaného náměstí 28. října a přilehlých ulic předurčil architektonický návrh, který byl v souladu s tímto urbanizovaným prostředím a následně se prolnul s projektovou dokumentací, což je pro stavebníky „jízdní řád“. Rada města vybrala na základě výběrového řízení firmu, která je generálním dodavatelem celé stavby a v jejíž kompetenci jsou kromě jiného i tyto dokončovací práce, jako například vybavení lokality mobiliářem. Právě k němu se začínají hromadit různé dotazy. „Je třeba uvést věci na pravou míru a netrhat fakta z celkového kontextu. Lavice jsou vyrobeny speciálně pro tento účel, nejsou tudíž standardním výrobkem, který je běžně k mání, a lze jej na dálku snadno ocenit. Mluvíme o lavicích, jejichž délka se pohybuje v rozmezí od 10 do 16 metrů. Jde o masivní atypické provedení s pevným ukotvením, s povrchovou úpravou a nasvícením,“ vypočítává náměstek primátora pro rozvoj města Jindřich Vedlich argumenty, které v tisku chybějí a zásadně tím mění pohled na rozpočtovanou položku. Jedním dechem dodává, že pokud rozpočítáme cenu jednoho metru běžně pro tento účel dodávané lavice, nevybočuje nijak z cenového standardu. „Cenu změní pouze ono nasvícení, kotvení a unikátní stavba každé dodané lavice, které jsou vyrobené, dodané a namontované vcelku. Jsou v souladu s vítězným architektonickým návrhem,“ upřesňuje Jindřich Vedlich.

Všechny situace, které je třeba řešit nad rámec původní smlouvy, a vzniknou i například z důvodu nepředvídatelnosti, prochází celkem složitým schvalovacím procesem nejen na radnici, ale i na Úřadu regionální rady. Ten od prvopočátku dozoruje čerpání evropských peněz na celý projekt a mj. i na vybavení mobiliářem, který pod stavbu spadá. Navíc, celková vysoutěžená cena je právě na mobiliáři o 30 % nižší než projektovaná.

Je třeba podotknout, že město neurčuje dodavatele tohoto mobiliáře ani jeho cenu, tu nabízí soutěžící ve výkazu výměr už v prvotním výběrovém řízení na generálního zhotovitele celé stavby. V tomto konkrétním případě měla vítězná firma SOVIS nižší nabídku pro lavice a osvětlení, než druhý subjekt v pořadí.