Mladá fronta DNES | 12.5.2018 | Rubrika: Kraj Hradecký | Strana: 17 | Autor: Petr Záleský | Téma: Magistrát města Hradec Králové

Neuvěřitelné: po mnoha letech plánů, slibů a příprav se ještě v květnu začne stavět cyklostezka z Hradce do Pardubic, tedy první etapa z Třebše do Vysoké nad Labem. Termínů, kdy se „skutečně“ začne stavět cyklostezka mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, tu za posledních 19 let bylo už mnoho. Proto ten nejnovější může znít skoro až bláznivě: neustále odkládané budování začne během několika dnů!

Sice zatím půjde jen o první etapu, tři metry široký asfaltový koberec z Hradce do Vysoké nad Labem, avšak i to je po tak dlouhém přešlapování obrovským úspěchem. Pět a půl kilometru dlouhý úsek bude stát 24,4 milionu korun, společnost M-Silnice bude mít na dokončení přesně 200 dnů a do konce roku by tedy měla mít hotovo. Stavební povolení tento úsek vlastní již od loňského léta, od října se ještě řešila poslední otázka: dotace. I tato komplikace už je minulostí. „Dostali jsme interní depeši z elektronické aplikace hodnoticího orgánu, že naše žádost prošla úspěšně procesem hodnocení a je doporučená k financování. Oficiální kulaté razítko máme očekávat nejdéle do dvou měsíců. Depeše sice nemá právní váhu, avšak přesto konzultuji s právníky, zda nás to opravňuje k tomu, abychom zahájili stavbu. Už jsme měli schůzku se stavební firmou a dohodli jsme se, že v nejbližších dnech začnou přípravné práce, například geometrické vytyčení trasy. Vše směřuje k tomu, že ostrá realizace začne v červnu,“ říká ředitel Svazku obcí Hradubická labská Jiří Horák, starosta Vysoké nad Labem.

Kromě toho, že na levém břehu Labe se od Třebše už brzo začne měřit, sekat a vzápětí i stavět, se už vyjasnilo i v otázce dokončení celé 19kilometrové stezky. „Byl bych rád – a myslím, že je to i reálný odhad – aby do roku 2020 byla cyklostezka zprovozněna,“ neskrývá optimismus náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich (Slušná politika a Hradečtí patrioti).

Jeho slovům ostatně nahrává poměrně příznivý vývoj v přípravě dalších tří etap. Nejdál je úsek z Němčic do Dřítče, který již má platné územní rozhodnutí a čeká na hladké získání stavebního povolení. „To by již nemělo být komplikované, protože nejtěžší zpravidla bývá právě územní rozhodnutí. Také ve všech dalších etapách se pracuje na územním rozhodnutí. Letos se sice další trasa zřejmě stavět nezačne, ale už v příštím roce je pravděpodobné, že se některá z dalších etap úspěšně vysoutěží i rozestaví,“ pokračuje Horák.

Největší technickou komplikací trasy z Třebše do Vysoké bude překonání slepého ramena řeky. Přestože „vodní příkop“ je široký jen kolem deseti metrů, kvůli podmáčenému podloží je nutné postavit lávku o rozpětí 55 metrů. Potíže následujících etap jsou spíš administrativního charakteru. Kvůli neochotě některých vlastníků půdy se několikrát přepracovávala etapa z Opatovic do Dřítče, ztroskotal rovněž pokus stezku propojit s Perníkovou chaloupkou ležící pod Kunětickou horou. Kvůli neshodám s jejím majitelem je nejpravděpodobnější, že mechovoperníková trasa výrazný vrch se zříceninou hradu obkrouží zleva namísto z druhé strany.

Za pochodu se řeší také problémy s překonáním Labe po mostě u Němčic, který patří mezi národní technické památky. „Památkáři nechtějí povolit přivěsit lávku na most, přestože už jsme od nich z minulosti měli kladné vyjádření. Budeme tedy stavět úplně novou lávku asi 50 metrů od stávajícího mostu, je tam problém s jedním pozemkem, který má šest spoluvlastníků a z toho tři jsou nedohledatelní,“ vysvětluje Horák. Podle něj potíže možná vyřeší provizorium: „Cyklostezka by mohla být dovedená k mostu, tady bude končit a za mostem zase začínat.“

V plánu jsou i další spojky či výletní okruhy spojené s hradubickou stezkou. Například z Vysoké povede trasa do hradeckých městských lesů, na stezku se napojí Opatovice i Hrobice a možný je i okruh kolem Kunětické hory.

Fakta

Jak šel čas se stavbou Labské stezky

* 1982: Československý svaz tělesné výchovy a sportu (ČSTV) má na stole první návrh Cyklopěší labské magistrály, zatím na trase Mělník – Pardubice

* 1984: projekt je přejmenován na Polabskou cestu zdraví

* 1999: plány Labské cyklotrasy oživuje Hradec Králové. Převzal nad ní záštitu primátor a má podporu všech okresů, kterými prochází

* 2004: na světě je první studie Labské cyklotrasy pro Královéhradecký kraj

* 2011: politici z Pardubic a Hradce Králové vyrazili na kolech naproti sobě, aby „Stezku mechu a perníku“ propagovali, mezitím už vznikl úsek mezi Pardubicemi a Ráby

* 2013: je otevřena cyklostezka z Hradce Králové do Kuksu

* 2015: objevují se rozsáhlé potíže při výkupu pozemků, kterých je více než 300

* 2018: stavba stezky mezi oběma městy začíná